DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 20-12-2020 14:41

TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN

Bilim insanlığın ortak aklı; sanat ve matematik ise insanlığın ortak dilidir. Bilim akıl, sanat duygu işidir. Akıl açıklar, duygu daha çok tahayyül eder. Biri geçmişi ve geleceği öbürü bu günü sever. Bu insanın vasfından kaynaklanan bir şeydir.

Hiçbir İnsan Saf Haliyle İnsan Kalmaz:

İnsanın en önemli vasfı, içine doğduğu zamanın ve kültürün çocuğu olmasıdır. Levra insan tarihsel ve kültürel bir varlıktır. Ne demek bu? Tarihsel bir varlıktır, çünkü hem fizyolojik hem sosyolojik olarak uzun bir geçmişten süzülerek gelen birikimlerin ürünüdür. Kültürel bir varlıktır, çünkü doğduğu günden itibaren çevresini kuşatmış olan kültürel değerler ve koşullar tarafından şekillendirilip, biçimlendirilir. O nedenle hiç bir insan saf haliyle insan kalmaz yeniden inşa edilir. Sürecin ilk büyük mimarı annedir. Sonra arkadaşlar, çevre, okul, toplum vs gelir. İnsanı farklı kılan da bu yeniden inşa süreçlerinin farklılıklarıdır.

Comte’un Statik ve Dinamiği

Sosyolojinin babası addedilen August Comte insanın dahil olduğu toplumu sosyal statik yani kurumlar ve sosyal dinamik yani gelişme,  diğer bir deyişle tarihsel süreç olarak ayırır. İnsanı bir varlık olarak tıpkı diğer varlıklar gibi fizik dünyanın ve doğanın bir parçası olarak ele alır. Yani hem yaşadığı dönemde bir sosyolojiye sahiptir (ki bu sosyoloji hem bir kültür yaratır hem de bir kültürün ürünüdür) hem de yaşamı kesintisiz devam ettiği için bu sosyoloji zaman içinde tarih olur ve bu tarih yoluyla geçmiş geleceğe bağlanır ve aynı zamanda geleceğe taşınarak daha da zenginleşir ve ardından bu ikisinin toplamı şimdiye taşınır ve bu dinamizm kesintiye uğramadan gelişerek devam eder.

Zaman ve O An...!

Dolayısıyla insan geçmiş bilinci olan bir varlık olarak diğerlerinin toplamıdır, o nedenle tarihsel bir varlıktır. Eğer bu gün güzel bir dünyaya sahip olmak istiyorsanız geçmişinizin de güzel olması ve ondan beslenmeniz gerekir. Eğer geleceğin güzel olmasını istiyorsanız bu günü güzelleştirmelisiniz.

İçinde yaşadığımız zaman diliminde ise bir kültürün içinde yaşarsınız. Dolaysıyla sadece geçmişten değil o günkü kültürden etkilenirsiniz ve o kültürü hem etkiler hem de ondan etkilenirsiniz, bir çeşit yaşadığınız çağın kültürünün bir ürünü haline gelirsiniz. Bundan kaçış yok. Tek kaçış yolu doğduğundan itibaren bir ormana kaçıp tek başına (Tarzan gibi) yaşamaktır.

Ve Gelecek...!

Eğer geleceğin daha güzel olmasını istiyorsanız geçmişten beslenen bugünün kültürünü daha iyi hale getirmeniz gerekir ki o da güzel bir geleceğe yol açsın. Çünkü her tarih bir dönemin kültürüdür, het kültür bir dönem sonranın tarihidir.  Ve her tarihsel ve kültürel olay bu nedenle kendinden öncekilerden etkilenir kendinden sonrakileri etkiler.

insan bu sayede bilim ve sanat üretir. Bu sayede bilim insanlığın ortak aklı; sanat ve matematik ise insanlığın ortak dili haline gelir. Levra bilim akıl, sanat duygu işidir. Akıl açıklar, duygu daha çok tahayyül eder. İnsan da en nihayetinde duygusal ve rasyonel bir varlık olarak yaşamını idame ederek yoluna devam eder.

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA