DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 17-10-2020 18:19

İNSANIN MACERASINA DAİR- 7

İnsanın bir ayırıcı özelliği de yeni mekanizmalar geliştirmiş olmasıdır. Bu onu, doğal durumda zayıfken, diğer canlılar karşısında daha üstün hale getirir. Bu noktada dört mekanizmadan bahsedebiliriz.
 
1) Görevi alınmış organlar mekanizması:  Buna en iyi örnek ayaklandır. Ayaklar bir yerden bir yere gitmek için organize olmuştur, yürümek içindir. Fakat zamanla insanoğlu geliştirdiği mekanizma sayesinde ayakların görevini yarattığı başka araçlara yükleyerek ayakları bu noktada boşa çıkarmıştır. 
 
Örneğin otomobil yaratmıştır, asansör icat etmiştir. Eskiden ayaklarıyla gittiği yere şimdi daha uzun mesafelere ve daha hızlı biçimde araçlarla gitmektedir. Ayaklarla çıkmadı gereken katları asansörle çıkmaktadır, vb. 
 
Dolayısıyla ayakların görevi kendisinden alınarak bu araçlara devredilmiştir. Ayakların görevinin alınması belki ona kolaylık sağlamıştır ama bu insanı daha hantal hale getirmiştir. 
 
Gününüzde 1.7 milyar şişman insanın olması, bunların yaklaşık üçte birinin obez olması ve her yıl hareketsizliğin yarattığı bu nevi hastalıklardan milyonlarca insanın ölmesi bu durumu açıklıyor. 
 
Çünkü insan oturmaya, hareketsizliğe programlanmış bir varlık değil; insan harekete, yürümeye programlı bir varlıktır. Teknoloji bir tansan insana bir şeyler verirken öte taraftan farkına varmadan ondan bir çok şey almaktadır. İki ucu keskin bir kılıç gibi, bir taraftan insan yaşamını kolaylaştırırken öte taraftan ürettiği hastalıklarla fazlasıyla bedel ödetmektedir. 
 
2) Görevi alınmış organlar mekanizması: İnsanın sahip olduğu kimi organların işlevleri diğer hayvanlara nazaran daha düşüktür. Bunu da mevcut organlarına teknolojiyi ekleyerek telafi etmekte, böylece bu düşük kapasiteli organlarının fonksiyonlarını artırmaktadır. 
 
Bunun en çarpıcı örneği kulaklar ve gözlerdir. Bir insanın kulakları bir kuşun, bir kurdun kulakları kadar hassas değil, aynı şey gözler için de geçerli. İnsanoğlu gözün görme sınırlarını uzatmak ve daha çok şeyi daha iyi görmek için dürbün icat etmiştir. Yani gözün görevine bir alet (dürbün) ekleyerek görme mesafesini artırmıştır. Böylece bu sayede onu görevi aşılmış hale getirmiştir. 
 
Aynı şeyi kulaklar için de söyleyebiliriz. Kulakların duyma mesafesi sınırlıdır, ama telefonu kulağa ekleyerek duyma mesafesini kat be kat artırmıştır. Böylece bu organların görevi kendilerinden alınmamış, ama bu organlara teni aletler eklenmiş, bu aletler sayesinde organların görevleri aşılmıştır. 
 
3)İnsanoğlu salt bunlarla yitirmemiş bir de yeni görevler icat etmiştir. Sözgelimi kuşlar gibi uçamayan insan uçak yaparak kuşlar gibi uçmayı başarmış; balıklar gibi suyun altında yüzlemediği için denizaltılar yaparak balıklar gibi duyun altında gitmiştir. Yanısıra; yılan, çıyan, solucan gibi toprağın içinde gidemediği için, dağları tünellerle delerek içinden geçmiştir. 
 
Bu yeni icatlar (bir çok canlının yapıp onun yapmadığı) telafi mekanizması olarak daha yüksek düzeyde işlev görmüştür.
 
4) Ortamı kendine uydurm fonksiyonu: Her canlının bir yaşam habitatı, bir yaşam ortamı vardır. Bu ortam, bu çevre değiştiği zaman o canlı yaşayamaz. Bir tek insan türü bundan azadedir. 
 
İnsan normal ve doğal koşulllarda yaşayamayacağı ortamı kendisinin yaşayabileceği hale getirir, ortamı kendi yaşam ortamına uydurur. Söz gelimi kutuplarda doğal haliyle yaşayamadığı için orayı kendisinin yaşayacağı bir ortam haline getirir. Ama kutup ayısı pek ala ekstra bir barınmaya ihtiyaç duymadan burada yaşar. 
 
Çıplak insan bu bakımdan hayvanlar karşısında çaresizdir.  Bu çaresizliğini bulunduğu ortamı kendi yaşamına uydurarak gidermeye çalışır. Ona göre barınaklar yapar, ona göre barınır, bürünür. Yaşadığı ortamı değiştirme, kendine uygun hale getirme özelliğine sahip tek canlı insandır. Bu nedenle dünyada hatta Evren’de her yerde yaşayabilme kapasitesine sahip tek canlı insandır. 
 
Çeşit çeşit ev yapmak, şehirler inşa etmek, elbiseler diktirmek zamanla ihtiyacı aşıp estetik haller almış, bu haller kendi dönemine has mimariler, modalar meydana getirmiştir.(Devam edecek)

--

Prof. Dr. Ahmet ÖZER
Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA