DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 08-06-2020 09:50

YAŞAM(AK) NEDİR? -1-

​Soru şöyle de sorulabilir:
Yaşam döngüsünün hikmeti nedir?

​Yaşam, içinde hem ölümü hem de sayısız potansiyelleri taşıması bakımından büyük bir metamorfozdur. Doğuyor, büyüyor ve ölüyor insan. Peki, geriye ne kalıyor?

Sorunun başlangıcı, doğduğunda ölümü de beraber getiriyor omasıdır. Durum buysa o zaman yaşama bu kadar sıkı sarılmak neden?
Belki de ölümdendir kimbilir..

​Evet dostlar kesin olan bir şey var; o da şudur ki, yaşamın güzelliği ölümdendir. Ölüm olmasaydı yaşam bu kadar cazip ve çekici olmazdı. Ona böyle dört elle sarılmazdık. Bütün giz ölümün içinde saklı; Ölümün olması yaşamı; ona son ana kadar dört elle sarılacak kadar, çekici kılıyor.

Ölümü düşünmek belki canımızı sıkıyor ama; ama ne zaman öleceğimizi bilmemek de geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. ​Bir düşünün, eğer doğduğunuz gün, (ne kadar ötede olursa olsun) öleceğiniz gün de söylenseydi size nasıl yaşardınız? Daha da önemlisi  dünya o zaman nasıl bir yer olurdu?
Demek ki yaşamın bir gizi ölümde saklı iken diğer önemli gizi de ne zaman öleceğini bilmemekte saklı...

​Evet, doğru olan bir şey var, o da şudur ki; Ölümün olması hiç kuşkusuz yaşamı çekici kılıyor; lakin ne zaman öleceğimizi bilmemek de hiç ölmeyecekmişiz gibi çalışmayı, çabalamayı getiriyor beraberinde. Metamorfozun en büyük unsurlarından biri budur kanımca.

​İkinci önemli unsuru ise yaşamın ve yaşın her evresinin çok farklı olmasıdır. İlk önce bir embiryon  parçası olarak ana rahmine düşeriz, sonra doğarız ve vücut olarak büyürüz daha sonra beyin algısı ve düşünce üretimimiz gelişir ve en nihayet ölürüz.

Büyürken yaşam paratiklerinden geçeriz ve tecrübeler meydana gelir. Bu esnada sürekli birşeyler üretir birşeyler tüketiriz. Yaşama birşeyler vermek isteriz.

Yaşama bir şey vermek için zamanında birşeyleri emmiş olmak gerekiyor. Belli bir yaşa kadar sen yaşamdan emer durursun; belli bir yaştan sonra emdiklerini geri verirsin.

Eğer aldıklarını geri vermezsen bir anlamı olmaz yok olup gider yaşadıkların.

​Peki o zaman;
Yaşam Döngüsünün Anlamı Nedir?

​Yaşam döngüsüsünün anlam kazanmasının iki yolu var: Konuşmak ve yazmak.

Çünkü herkes yaşarken yanında bir anı kuyusu gezdirir. Kimseler görmez ama hep oradadır o kuyu.

Yanında gezdirdiğin anı kuyusunda yaşantıları ve anıları biriktirirsin. Onları eğer anlatmazsan bir süre sonra unutursun. Unutmak  anılar için ölüm demektir. 

​Eğer anlatırsan daima hatırlarsın ve yaşadıkça anıların da seninle yaşarlar. Sadece anlatmakla yetinirsen ömürleri senin ömrün kadar olur. Sen ölünce anıların da seninle birlikte ölürler.

Ama eğer onları yazarsan, sen öldükten sonra da onlar yaşamaya devam eder. İşte böyle anlam kazanır yaşam döngün.

Bu yüzden her zaman, yazmak ölümün elinden bir şey kurtarmaktır, derim.
(Devam edecek)

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA