DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 29-04-2020 11:08

KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1-

Her şeyden önce bu süreçte kendimizle yüzleşmeliyiz

Bir önceki yazımda yüzleşmenin ne demek olduğunu, neden yapılması gerektiğini belirtmiştim. Biliyorum insanın kendisiyle yüzleşmesi zordur. Ama önemli olan da bu değil mi; zor olanı başarmak, yoksa kolay olanı herkes yapabilir.

Her şeyden önce, yaşadığımız Corona Salgını nedeniyle kendimizle yüzleşmeliyiz.  Ben kimim, nasıl bir insanım, nerden geliyorum, nereye gidiyorum?

Evet özellikle de bundan sonraki yürüyüşümüz önemli.. Çünkü insanı belirleyen nerden geldiğinden çok nereye gittiğidir. Yüzleşme de bu yüzden gerekli zaten. Yeni bir gelecek, yeni bir yaşam biçimi için..
 
İnsanlığın iki yüzü

Dostum Vahap Coşkun, Ümit Kıvanç’a dayanarak aktardığı yazısında “virüs salgını haberlerinin hemen hepsinde insanlığın iki yüzü bir arada seçilebiliyor” diye yazmış. Çok doğru. Gerçekten de bir yanımız insanlığın aydınlık yüzünü sergiliyor. Zor zamanlarda kendini ortaya atan, elindeki avucundaki başkalarıyla paylaşan, yardıma ihtiyaç duyanların kapısına koşan, büyük küçük demeden yapabileceği bir iyilik varsa bunun için seferber olan, sağlık emekçileri gibi gece gündüz demeden çalışan örnekleri görüyoruz.
 
Ama diğer yanımız insanlığın karanlık bir yüzüyle kararıyor. Bencilliği tavan yapan, bu afetten kendine fırsat yaratmak için türlü taklalar atan, fiyatları yükselten, yalan yanlış haberlerle insanları endişeye sevk eden, zayıfları ezen, mağdurlarla dalga geçen ve akabinde bunu medyada yayan, her türlü utanma duygusundan azade örneklerle karşılaşıyoruz. Ezcümle, ahlâk bilhassa böyle anlarda zorlu bir imtihana dönüşüyor; kimi geçiyor bu imtihandan, kimi ise sınıfta kalıyor.
 
İyi İle Kötünün Çekişmesi

Değerli okurlar, insanoğlu salt iyi ya da salt kötü bir varlık değildir. İkisinin toplamıdır. Yani hem iyi hem kötüdür. İyilik yanında kötü tarafı da vardır. Bu iyilik ile kötülük iki köpek yavrusu gibi insanın içinde birbirlerini yemeye, yenmeye çalışırlar, bu nedenle de sürekli çekişirler, içimizde hırlaşıp dururlar. Siz hangisini beslerseniz o güçlenir, diğeri tamamen ölmezse bile bir şey yapamaz hale gelir. Bileşip kap sistemi gibi. Biri yukarı çıkınca öbürü aşağı iner; zayıf düşer bir kenara çekilip siner kalır.

Neden kötülük tamamen yok olmaz derseniz; çünkü insanın doğası nasıl ki iyilik üretiyorsa kötülük de üreten bir yapıya ve mekanizmaya sahiptir. (Konumuz şimdilik bu olmadığı için bunun ontolojik temellerini başka bir yazıya bırakarak asıl konumuza dönmek istiyorum.)

Hani dedim ya iyi tarafımızı güçlendirmemiz, ortaya çıkarmamız lazım. Peki, bunu nasıl yapacağız? Eğer toplumdaki her bir bireyin iyi tafralarını ortaya çıkaracak koşulları sağlarsak (ki bu büyük oranda devletin görevidir), ona bu olanakları verirsek, o zaman bütün toplum giderek, azami düzeyde olmazsa bile asgari düzeyde iyi olur, “iyi bir toplum” haline gelir.

“İyi”yi bulmada eğitimin rolu

Peki, bunu neyle yaparız, yani insanın içindeki iyiyi uyandırmayı, ortaya çıkarmayı neyle yaparız? Bunu eğitimle yaparız genellikle. Peygamberlerin, dinlerin, felsefelerin temel iddiası da budur aslında; insanın içindeki iyiyi ortaya çıkarmak. Bazen bu başarılmaz ve toplum topyekûn kötülükle malul olur; kötücül hastalığa yakalanır, kötülerin çoğunlukta olduğu, kötülüğün kol gezdiği, kötülüğün geçerli olduğu bir toplum haline gelir. Belki de şimdi bunu yaşıyoruz. Bunun baş müsebbiplerinden biri de kanımca kötü eğitim sistemidir.
 
Eğitim Sistemi Değişmeli

Bizim eğitim sistemimiz ve eğitim biçimimiz, ikiyüzlü insan yetiştiriyor. Ticari ahlakımız, toplumsal yapımızı ve davranışlarımızı da bu sistem biçimlendiriyor. Bu sistem de genellikle ikiyüzlü yapıyor insanları. Bunun örneklerini salgın nedeniyle yaşadığımız şu günlerde bolca gördük. İyiler ve kötüler geceleyin fenere yakalanmış gibi ortaya çıktılar. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim:  Bunun en iyi örneklerini de en kötü, en utanç verici örneklerini de bu krizde yaşadık gördük.  Nasıl mı, anlatsam bana hak vereceğinizden eminim.

Salgının başladığı zor günlerde kimimiz yukarda vurgulandığı gibi elinden geldiğince etrafına yardımcı olmaya, elindeki imkânları paylaşmaya, bir muhtaca aş olmaya bir düşküne eş olamaya çalıştı. Görünmeden, reklam yapmadan, gösterişsiz bir biçimde yaptı bunu..

Ama gelin görün ki kimimiz de bu zor günlerde fırsatçılık yaparak insanları sömürmeye, soymaya çalıştı. Örnek mi,  bir maskeyi beş liraya, on liraya; bir kutusunu yüz elli liraya sattı. Bunlar kimdi? Bizdik, bizim içimizden çıkan, bizim yetiştirdiğimiz insanlardı. Çünkü onlar iyi insan olmaktan önce köşe dönmeye programlanmıştı. Çünkü para sahibi olmanın vicdan sahibi olmaktan daha üstün olduğuna inanmışlardı.

Belki arkadaş çevresinin, ailenin, toplumun da payı vardı böyle düşünüp davranmalarında, ama kanımca bu payın en büyüğü aldığı eğitime aitti. Aslında virüsün müsebbibi de bu zihniyet değil mi? İşte bu nedenle hem biz yüzleşmeliyiz kendimizle hem de eğitim sistemi..                                   (Devam edecek)

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA