DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 06-05-2021 17:31

ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR.

Peki her kes Özgür olmak istemez mi? Elbette ister. O halde neden herkes bu cesareti göstermiyor? Sanırım cevap “insan” denen varlıkta yatıyor.
İnsan, insan için biraz kafa yorduğunda neye ulaşır?
“İnsan değerli bir varlıktır” deniyor.
Kim diyor, kendisi, yani insan. Kendi kendini övenin söylediğinin ne kadar itibarlı olacağını varın siz düşünün.
Bu sorunlu bir söylem, sorunlu bir tespit. Nerden çıkıyor bu belirleme. Bu belirleme tür olarak insanın “iyi bir varlık” olduğu varsayımından çıkıyor ki, külliyen yalan.
Çünkü insan saf iyi ya da saf kötü bir varlık değil, insan iyi ile kötünün toplamından müteşekkil bir varlıktır. Nasıl yani?
Yani kimse iyi ya da kötü doğmaz anasından. Doğduğunda bu ikisini de yapacak potansiyellerle doğar. Doğası böyle. İyi de olabilir. Kötü de...
Çünkü hayvanla aynı işleyişe sahip bir beden (iç güdüler, hiçbir zaman tam tatmin olmayan arzular, sonu gelmez istekler); zamanla gelişmiş bir akıl (kurallar, bilim, ahlak, din, kültür vs) vs) ikisinin çatışması içinde var olmaya çalışan bir psikoloji (değişken, sofistike). Böyle karmaşık bir yapıdan salt iyilik bekelenebilir mi?
Bunu ne belirler peki? Tabi ki koşullar, içine doğduğu çevre, aldığı eğitim, yaşadığı toplum, karşılaştığı devlet belirler.
Bunların sağladığı olanak yarattığı koşullar “iyiyi” de “ kötüyü” de ortaya çokarabilir. İyi tarafı ortaya çıkardığında kötü yan küçülür gider; kötülük geliştiğinde iyilik siner. Bileşik kap gibi.
İşte öğretmenlerin, okulların, kitapların, peygamberlerin iddiası insandaki bu iyiyi bulup ortaya çıkartmaktır. Çıkarabilirlerse tabi...
Yoksa şu yaklaşım lafı güzaftır. Hele bak, Dünya ne hale geldi? Bu nasıl insandır böyle yahu? İnsan olan bunu yapar mu? vs. Dünya hep böyleydi, insan da hep bu insandı. Bu şaşarak izlediğiniz şeyleri ancak “İnsan” yapabilir... bu kötülüğü de, bu iyiliği de. Başka bir hayvan asla insan kadar kötü ve canavar olamaz, çünkü bu olanağı ve potansiyeli yok, bu sadece insanda var. Dün öyleydi yarın da öyle olacak. Bunun değişmesini mi istiyorsun? İşe kendinden başla o halde. Nasıl mı?
Çünkü “Bunun” değişmesi insanın iyi yönde değişmesi ile mümkün ancak. Çok insan iyi yönde değişirse iyi bir toplum meydana gelir. Kötüler ve kötülük azalır, iyilik talebe çalar, hani vardı ya, bileşik kabı hatırla.
İnsanların ekseriyeti iyi olan toplumlar doğal olarak iyi insanları yetiştirirler, kötü olan kötücülleri. Çünkü kötülüğün kol gezdiği toplumlar toplumsal olarak hasta olurlar, toplumsal felce uğrarlar. Hiç bir kötülüğe tepki göstermez, vicdanları sızlatan hiç bir şey karşısında ayağa kalkmazlar. Susar, pusar kalırlar; bana değmeyen yılan bin yaşasın derler. Bu modda yaşarlar (ta ki yılan bir gün onları da ısırıncaya kadar. O zaman da iş işten geçmiş olur.) Ne olur? Mesela mafya racon keser, hırsızlar kol gezer, katiller ellerini kollarını sallayarak gezer...
Şimdi bir düşünün bunca yalan -talan- dolan- ölüm- yoksulluk- açlık karşısında neden susuyoruz? Çünkü korkuyoruz. Oysa her toplum hak layık olduğu biçimde taşar. Biz layık mıyız? O bizim ortaya koyacağımız tabela bağlı. Hem istiyoruz, hem de istediğimiz şey için bir şey tapmaya korkuyoruz. Korku hastalığına yakalanmışız, korku bizi susturup felç etmiş.
Sonra biz iyi insan oluyoruz öbürleri kötü. Öyle mi? Hadi canım...,!?
O kötüleri kim kötü yaptı dersiniz. Biz, siz, toplum, devlet. Elbirliği ile yaptık. Olanak yaratarak yaptık. Susarak yaptık. Hatta kimi zaman yanlışları alkışlayarak yaptık.
Talanın dolanın yalanım ( susarak, hatta kimi zaman alkışlayarak) teşvikçileri olduk. O yüzden bu durumdaysak suçlu sensin, suçlu benim, suçlu biziz. Sonra da değişsin diyoruz.
Kim değiştirecek? Başkaları değiştirsin. Ne me gerek sonu iyi gelmeyebilir. İyisi mi ben susayım, seyredeyim bakalım ne oluyor?
Evet, “Bunları” değiştirmek için bir şey yapmıyoruz, mevzilerimize tünemiş seyrediyoruz. Bulunduğumuz yerlerde, rahat evlerimizde, rahat mevzilerimize elimize aldığınız küçücük taşlarla şeyttan taşlıyoruz.
Konforumuzu bozmuyoruz. Değişimi istiyoruz ama başkaları değişisin ben aynı kalayım istiyoruz.
Oysa hepimizin bir düzenden memnun olmama hakkı var. Ama bu hak bize bir görev de yükler. Değişim için çaba sarfetmek. Çünkü değişimin gücü onu isteyenlerin gücü kadardır.
Düzenin değişmesini istiyoruz ama bana bir şey olmasın diyoruz. O zaman nasıl değişecek?
Temiz toplum istiyoruz ama kendi hırsızlarımıza toz kondurmuyoruz.
Hatta devletin malı deniz yemeyen keriz diyoruz. Biz de faydalansak hiç fena olmazdı diyoruz içimizden!
Temiz siyaset temiz toplumdan geçer, diyoruz; ben ve partim hariç herkes temizlensin istiyoruz
Yeşili seviyoruz ama benim arsam yeşil alan olmasın kimin olursa olsun diyoruz.
Hak hukuk adalet diyoruz ama hakkı yenenlerle ilgili elimizi kıpardatmıyoruz.
İnsan dediğin nedir, iyi ile kötünün toplamından başka...
Hadi, “İyi”yi ortaya çıkarmak için bir şey yap..
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA