DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 10-05-2020 16:03

ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...!

Öncelikle tüm annelerimizin gününü kutluyorum. Lakin anne bir güne sığmayacak, sadece bir günle anılmayacak kadar kiymetli bir varlığımızdır. Çünkü anne her evlat için huzur demektir; varlığıyla güvende tutan, elleri tüm hastalıklara şifa olan, bir tebessümü karanlığı aydınlatan insandır.

Peki o halde böyle değerli bir varlığımızı bir güne sıkıştırmanın esbabı mücibesi nedir? Nedir bu gün icadı?

Kısaca cevaplamak gerekirse bu kapitalizmin tüketimi körüklemek için bulduğu bir icattır, yoksa kimsenin anası onun zerre kadar umurunda değil. Çünkü kapitalizm büyümeyi sever, bölüşmeyi, adaleti mutlu etmeyi sevmez, sevmekten, paylaşmaktan haz etmez. Varsa yoksa derdi büyümek ve biriktirmektir. Bunun için her kesi kullanır. Anaları babaları bile kullanmaktan imtina etmez, yeter ki karına kar katsın, sermayesi biraz artsın, gerisi ona vız gelir tırıs gider..

Şöyle ki; kapitalizmin ilk (Fordist üretim tarzı) dönemlerinde üretim, ekonomik büyüme için çekici güçtü. Üretim bandında 24 saat üretilirdi, satılmasa da depo edilirdi mallar. Stokçuluk o günlerden kalmadır..

Sonra devran değişti, dünyada ekonomik sınırlar kalktı, üretim yerine tüketim ekonominin lokomotifi oldu. Post Fordist üretim tarzı dediğimiz bu dönemde talebe/siparişe göre esnek üretime geçildi. Üretim bandında çalışma da talep edilen ürüne göre esnekleşti, işçi de ona göre uzmanlaşıp iş görür hale geldi, getirildi..

İşte tüketimin üretim için öne çıktığı dönemde dev AVM’ler, fiyakalı tüketim merkezleri, al benisi yüksek alışveriş kompleksleri oluşturuldu. İnsanlar adeta ibadet yapar gibi buralara koştular. Hiç ihtiyacı olmasa da buralara girdikten sonra mutlaka birşey aldı, mutlaka bir şey tüketti. Her kes ihtiyacından fazlasını tüketmeye başladı, parası yoksa da borçlandı, iş yaşamını kredi kartlarına ve bankalara ipotek etti.

ihtiyaçtan fazla tüketim doğayı tahrip ediyordu, çevreye büyük zararlar veriyordu ama kimin umurundaydı.. nasıl olsa kar hasıl oluyordu.. isterse dünya batsındı (nitekim bu son virüs hadisesini de bu manada okumakta ve bir uyarı olarak görmekte fayda var..)

Kar ve sermayenin büyümesi için her şey mübahtır..!?

Tüketimin önem kazandığı dönemde, tüketim patlamaları gerçekleştirmek için anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, nişanlılar günü, domates toplama günü, salça kurutma günü.. günü .. icat edildi. Reklamlarla allayıp pullandırılıp tedavüle sokuldu bu günler, müşteri tuzağa çekildi, amaç hasıl edildi. Yoksa kimsenin anası kapitalizmin umurunda değil.. bilesiniz..

Hem biz neden bir gün hatırlayıp analım anamızı, Allah’ın her günü bunun için kafi değil mi? Neyse.. biliyorum gene de alışveriş merkezlerine koşup hediyeler alacak, anamızdan çok kapitalizmi mutlu edip kutlayacağız. Ama bunu bilerek kutlayalım gene de.

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA