DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 30-11-2021 17:39

VAKIF KONUŞMASI

Van Vakfımızın “öğrencilere burs verilmesi ile ilgili düzenlediği etkiniliğin gecesinde” yaptığım konuşmanın kısa bir özetini sizlerle paylaşıyorum:

Değerli konuklar,
sevgiki öğrenciler;
Bizim ve beşeriyetin üç düşmanı vardır. Bunlar,
eğitimsizlik,
yoksulluk ve
sevgisizliktir.

Bu üç müsibeti,
eğitim,
üretim,
sevgi ile yenebiliriz.
Dayanışma içinde birlik ve beraberlikle aşabiliriz.

Eğitim neden bu kadar önemli?
Çünkü çağımız kalkınma çağıdır. Kalkınmanın en değerli kaynağı insandır. İnsanı değiştirip dönüştürmenin en etkili yolu ise eğitimdir.  Eğitimin en üst seviyesi ise üniversite eğitimidir.

Bu nedenle okutacağımız her bir öğrenci bu seviyede kendine, ailesine ve topluma katkı vermek için yetişecek ve geri dönecektir.

Bu noktada üniversitelere de önemli görevler düşüyor.
Bir üniversitenin en temel fonksiyonları,
araştırma yapmak yoluyla bilgi üretmek, nitelikli öğrenci yetiştirmek ve toplumla diyalog kurarak onu aydınlatmaktır.

Üniversitelere gelen öğrencilerimizi üstün bilgilerle donatıp bilgili hale getirmek bizlerin görevidir. Sonra toplumu aydınlatmak ve ileri götürmek için büyük bir sorumluluk duygusuyla onları mezun etmeliyiz. Onlar da sadece bilgi edinen değil birer bilgi üreten olmalı. Çünkü çağımızda bilgiyi üretenler yönetecek onu sadece kullananlar ise yönetimeye mahkum olacaktır. Bu makus talihi yenmenin yegane  yolu nitelikli ve aydınlanmış iyi insanlar yetiştirmekten geçiyor. Baktığımızda nitelikli insan kaynağına sahip ülkeler ve toplumlar ileri giderken buna sahip olmayanlar geri kalmaktadır.

Ve birliktelik içinde ileri ufuklara yürümek ve ileri gitmek.
Bunun da anahtar kavramı sevgidir. Dayanışma içinde sevgi ile bilgiyi paylaşmaktır. Bu konuda cimri olmamak lazım. Levra bilgi ve sevgi paylaştıkça azalmayan aksine çoğalan bir güzelliğe sahipler.

O halde gidin, okuyun, donanın ve köklerinize geri dönün. Köklerinizi unutmayın. Unutmayın, ağaç kökünden yükselir.

Bu vesile ile vakfımıza ve öğrencilerimize burs vermek suretiyle destek olan iş insanlarımıza teşekkür eder, öğrencilerimize de üstün başarılar dilerim.

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA