DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 30-04-2020 13:28

KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER)

Önceki iki yazıda, bu virüsün bizlere yaşattıkları vesilesiyle kendimize temiz bir sayfa açmak İçin kendimizle yüzleşmemiz gerektiğini; ancak bunun zor olduğunu; çünkü insanda ego olduğunu, insanın ego engeline takılıp kendisiyle yüzleşmekten vaz geçebileceğini yazmıştım.
Eğer bunu başarsak insanın içindeki iyi ve kötü yanlarını görebileceğini; bu durumda kötü ile yüzleşip iyiye doğru yol alabileceğimizi belirtmeşiştim. Bu gün kaldığımız yerden devam edeceğim.

Değerli okurlar, her insanın içinde aynı zamanda amaçlarına/hedeflerine ulaşmak İçin iyi ya da kötü olduğuna bakmadan elinden gelen her şeyi yapma güdüsü vardır. Böyle bir anlayış bizi Makyavelizme götürür.

Makyavelist anlayış

Makyavelist insanlar için amaca varmak söz konusu ise her türlü araç mubahtır. İşte tam da virüs bu yüzden yok mu? Asıl virüs içimizdeki bu onulmaz hastalık değil mi? Ve bu virüs belasını doğuran bu zihniyet değil midir?  İnsanoğlu doyumsuz hırsları İçin  doğaya ve kendi türüne yapmadığını bırakmadı.

Salgının başlarında yıllardır ilaç aldığım bir eczaneye gittim, maske sordum, var dediler, ne kadar diye sorduğumda, beni yıllardır tanıyan eczacı hiç sıkılmadan gayet rahat bir biçimde tanesi beş lira dedi. Aslında o maskelerin beş tanesini sadece bir liradan (tanesini 40 kuruştan) almıştı ve şimdi fırsattan istifade bunun tanesini beş liraya (yani beş yüz misli fazla bir fiyatta) satıyordu. Çünkü ona göre bunun tekini beş liradan alacak bir ortam oluşmuştu o da bu fırsatı kaçırmamalı ve kullanmalıydı. Sağlık mı boş ver gitsindi.. Hem de ilaç satan biri olarak bunu yapıyordu. Biri diyorum ama bu biri değil içimizdeki birçoğundan sadece bir tanesi.

Evet, bu örnek bize, sağlık sattığını sandığımız zihniyetin aslında derdinin şifa vermek değil, para söz konusu olduğunda zehir de saçabileceğini göstermiyor mu?. Bu zihniyet on paralık dezenfekteni sağlık nedeniyle ücretsiz vereceğine en fahiş fiyata satan zihniyet değil mi?. Bu kişilik(ler) müşterisine ücretsiz kolonyayı ikram edeceğine beş on kuruşluk kolonyayı karaborsaya düşmüş gibi satmadı mı? Peki bunlar bu toplumun yetiştirdiği her gün içimizde yüzlercesi ile karşılaştığımız insanlar değil mi?

İyi de kötü de biziz, bizleriz

Yaşadığım bir başka örnek: Bir gün yıllardır saygın bir kurumun yöneticiliğini yaparken tanıdığım biri gönderdiği mesajda maske temin ettiğini yazıyordu. Doğrusu ben önce toplumsal katkı namına bunu yaptığını sandım. “Nedir, nerde temin edilir” diye sorduğumda, gelen cevapta, bir paketi 150 TL diyordu. Halbuki bahse konu basit maskelerin bulunduğu paketin maliyeti beş on TL’yi geçmezdi, bir o kadar da karı olsa en fazla 20 -30 TL ederdi.
Peki, o zaman toplumsal kurumda topluma öncülüğe soyunmuş bu kişi böyle bir günde neden böyle bir şeye soyunmuştu? Soru budur. Bu kişi fırsat bu fırsat diyerek neden paketini 150 TL den satıyordu? Bir an önce köşeyi dönmek için yapılacak her şey mubahtı da ondan yapıyordu bunu. 

İşte bunun için yüzleşmeliyiz kendimizle, etrafımızla, vicdanımızla. Kendimize sormalıyız biz de yapar mıydık aynısını? Eğer bu soruya evet diyecek bir tortu bile varsa içinizde bir yerlerde o zaman, kendimizi sorgulamanın, kendimizle yüzleşmenin tam zamanı.

Büyümek kirlenmektir

Arınmanın çeşitli yolları vardır. Mesela şunu deneyin. Çocukluğunuza gidin. Çünkü büyümek kirlenmektir. İnsanın en temiz “banka hesabı” çocukluğudur.

Sakin bir ortamda gözlerinizi kapatın, gidebileceğiniz kadar geriye gidin, hatırlayabilecekiniz en küçük halinize kadar gidin. O küçük  tertemiz çocuğun önünde durum ve diz çökün, sonra ondan bu güne kadar yapmış olduğunuz hatalar için af dileyin. Belki sizi bağışlayacaktır. Ve günlük yaşamın geçici debdebesi içinde bir şeyler elde etmek için oraya buraya nasıl saldırdığınızı düşünün. Bişeyler kazanmak için canhıraşça yaptığınız hamlelerin aslında sizden neler götürdüğünü düşünün.

Biz değişmeden dünya değişmez

Evet, akşam evlerine iyi baba olarak dönen, bulunduğu toplumda saygın olmaya çalışan, hatta zenginliği ile ön alamaya çalışan insanlardır bunu yapanlar. Belki bu salgının bize yaşattıkları vesilesiyle kendimize bir beyaz sayfa açabiliriz. Evet bunu yapmalıyız. Bu vesileyle kötülüklerimizle, kötü yüzümüzle, hatalarımızla yüzleşip değişmeliyiz. Değişmek için kendimize bir fırsat tanımalıyız. Değişime kendimizden başlamalıyız. Bilmeliyiz ki biz değişmeden dünya değişmez.

Ne demek istediğimi size bir derbi meselle anlatmak istiyorum..

Adamın biri akşam yorgun argın işinden evine döner, üstünü değiştirip, pijamalarını giyer, dinlenmek için sandalyesine kurulup, gazetesini okumaya başlar.

Tam o sırada, küçük oğlu paçasından çektirerek “hadi baba bana dün söz vermiştin, bu akşam beni sinemaya götürecektin, kalk da sinemaya gidelim” diye üsteler. Hiç havasında olmayan yorgun adam çocuğu başından savmak için önünde duran dünya haritasını yırtıp parçalara ayırır, param parça ettiği haritayı oğlunun önüne atar, nasıl olsa düzeltmez diye düşünerek oğluna, “söz sana, sen parçalara ayırdığım bu dünya haritasını düzeltirsen ben de seni sinemaya götürürüm” der ve tekrar okumakta olduğu gazetesine gömülür.

Biraz sonra küçük velet babasının paçasını çekiştirerek “hadi baba ben sözümde durdum şimdi sıra sende” der. Dönüp haritaya bakan adam gördüğü karşısında hayretler içinde kalır. Çocuk, parçaları birleştirmiş, dünya haritasını muntazaman düzeltmiştir.

Hayretler içinde kalan baba oğluna “nasıl düzelttin oğlum?” diye sorar. Çocuğun cevabı kısa ama derslerle yüklüdür: “Dünya haritasının arkasında bir insan resmi vardı, insanı düzeltince dünya kendiliğinden düzeldi” der. 
Bilmem buna başka bir şey eklemeye gerek var mı?
(Devam edecek)

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA