DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 29-12-2020 20:57

YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!?

Değerli okurlar, kıymetli dostlar; bazen bir yıl o kadar feci ve o kadar korkunç geçmiştir ki yeni bir yıla girmek otomatikman harika bir yıla girmek anlamına gelecektir! Tıpkı şimdi yaşadığımız gibi...

Bunları söylerken, sizin; “Beterin beteri var” dediğinizi duyar gibiyim:

Size bir anektodla anlatayım demek istediğimi ve umudu: Bektaşinin önüne iki şişe şarap koymuşlar ve sormuşlar: “Erenler bunlardan hangisi daha iyi?” diye. Bektaşı şişelerden birini alıp yudumlamış, sonra hızla yere bırakıp daha hiç dokunmadığı şişeyi göstererek “Bu daha iyi” demiş. Onlar da “İyi de Erenler onun tadına daha bakmadınız ki?” dediklerinde, Bektaşı tadına baktığı şişeyi işaret ederek “Ee çünkü bundan daha kötüsü olamaz da ondan” diye yanıtlamış.

Allah beterinden korusun ama 2020’den daha kötüsü olamaz sanki.. Şöyle geriye dönüp baktığımda bir çırpıda şunlar aklıma geliyor:

-Doğal afetler oldu. Depremlerle sarsıldık. Sel kalktı, fırtına koptu, çığ düştü. Bu afetlerde yüzlerce insanımızı kaybettik.

-Ekonomi iyice dibe vurdu. Yoksulluk ve işsizlik azalacağına daha da arttı. Binlerce insanımız işini kaybetti, milyonlarca insan yoksullaştı, eve ekmek götürememenin derdine düştü.

-Özgürlükler askıya, seçilmişler görevden alındı. Baskılar, yasaklar, yolsuzluklar birbirini izledi. Güvenlikçi politikalara son surat devam edildi, toplumsal barış bozuldu.

- Ve Kovit 19 giderek yükselen bir trendle can almaya devam etti. Bu konuda bize verilen rakamların yanlış ve eksik olduğu anlaşıldı; bir günde vaka ve hasta sayıları beş misli arttı.

- Velhasılı kelam, 2020 kara bir yıl oldu.. çok zaman aldı, ne yazık ki onun zamanı da çok şey aldı. İşte bu yüzden gelene yeni demenin tam zamanı..

YENİ YILA UMUTLA BAKMANIN TAM ZAMANI

Yeni bir şeyin başlayacağına, umutlu bir şeyin gelişeceğine kendimizi motive etmek için hepimizin yeni bir yıla ihtiyacı var! Yeni yıl hepimiz için her zaman büyük bir ihtiyaçtır! Hele şimdi daha çok...!

Çünkü yeni bir yıl, yeni başlangıçlar yapmak ve eski pişmanlıkları unutmak için bir şanstır... Ne ki bu şansı iyi kullanırsak eğer...

Ben bunu söylerken sizin başka bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim: “Peki ama zenginler yeni yeni yılda zengin olmaya devam edecekler mi? Fakirler yeni yılda fakir olmaya devam edecekler mi? Covit belası can almaya devam edecek mi? Özgürlükler kısıtlanmaya, baskılar, anti demokratik uygulamalar devam edecek mi? O zaman, tanrı aşkına, nasıl olur da yeni yıla ‘yeni’ diyeceğiz?” Haklı olabilirsiniz.

Ve fakat, bütün bunlara rağmen bir şeyi unutmayalım: Yeni Yıl'ın en müthiş mucizesi şudur: Yeni yılda sanki bize hep iyi şeyler olacaktır! Umut iyidir, belki de en iyisi.. İşte, Yeni Yıl bize bu harika duyguyu tattırır ve bu duygu insana güç verir! Siz de gücünüzü ve enerjinizi yeni yılda bu yönde kullanın.

Bu duygularla yeni yılınızı en içten duygularla kutlarım.

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA