DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 09-05-2021 12:12

İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ?

İnsan “değerli bir varlık”,
İnsanın değeri özelliğinden kaynaklanır, özelliği ise onu benzerlerinden ayıran yanına dayanır. Bu yan bilinenin aksine akıl değildir (ki derece farkı ile hayvanlarda da “akıl” var). Peki nedir o halde. Bence vicdandır.

Vicdan, adaletin kaynağıdır, utanma duygusunu yaratır ve kendini tutabilmeyi sağlar.

Peki akıl nedir? Kanaatimce akıl tek başına bir halt değildir, onu akıllıca kullanmadığın taktirde.

Nitekim kimse aklıyla duvara bir çivi bile çakamaz. Bunu dışarıya olan uzantıları olan organlarla  yapar.  Bu iki “altın” organdan biri “el”dir.

El bütün maddi kültür öğelerini yaratır.
Çevrenize bakın bir elin değmeden yapıldığı tek bir şey göremezsiniz. O halde insan demek aslında el demektir. El ile yazar, el ile çizer, el ile yapar, yaratırız her şeyi.

Bir de dil var. Evet diğer altın organ, yani insanı insan yapan şey dildir. Sesi söze çeviren, Bilgi ve Bilimi yaratıp saklayan, aktaran ve uygarlığa sebep olan temel organ.

Sözgelimi tavuklar neden bir uygarlık yaratmamış? Çünkü tavuklar civcivlere hikayelerini anlatamazlar da ondan. Oysa insan bildiklerini ve deneyimlerini kendinden sonra gelen kuşağa anlatır, onlar da kendinden sonra gelen kuşaklara aktarır ve uygarlık denen şey böyle ortaya çıkar. Dil bu bakımdan çok önemlidir. “İnsanı gösteren dilidir konuş ki seni göreyim” lafı boşa söylenmemiştir.

O halde insan demek=el+dil demektir, diyebiliriz. İnsanlaşma süreci elini ve dilini kullanma süreci ile koşttur vesselam. Hüner burdadır. Yani bir adamın ne kadar hünerli olduğu elini ve dilini ne kadar hünerli kullandığına bağlıdır. Salt akıl kendi başına bir şey yapamaz.

Çok akıllı olup bir şey yapamamak altın hazinesinin üstünde oturup bir şey yapamamak, aç kalmak gibi bir şeydir.

Çünkü insan insanla hayvan aradında gerilmiş bir iptir. Gereklerini yerine getirse başta, getirmese sonda yer alır. Gerekleri de el ve dil sayesinde yerine getirir. El ve dil sadece aklın hizmetinde organlar değil aklı çalıştırmayı, düşünmeyi geliştirmeyi sağlayan organlardır.

O yüzden sade akla sığınmak kurtarmaz insanı, insan olmayı vesselam...,

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA