DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 11-10-2021 19:39

DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ!

Bütün canlılar gibi insanoğlunu da belirleyen üç evre vardır. Bunlar doğum, yaşam ve ölümdür. Ne ki insanoğlu bunları yerli yerine oturtmakta hep problem yaşamıştır. Genellikle doğumu önemsemez, ölümü hatırlamaz, yaşamın sihrine kapılıp sonsuz bir karanlığa, bir yokoluşu doğru akar gider. Oysa doğumun mucizevi hali ile ölümün ihtişamı karşısında yaşam nedir ki?

Nasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim.
Anlatayım:

Bir canlının bir başka canlının içinden çıkması haliyle doğum mucizevi bir şeydir. Ölüm ise sırlarla dolu olması, engellenemez ve ötelenemez oluşu ve herkesi kapsaması bakımından ihtişamlıdır.

Mücizevi doğum ile ihtişamlı ölüm anı karşısında uzun gibi görünen ve  kendi başına bir amaç taşımayan yaşam ise pek sönüktür.  

Ne ki bu sönük yaşamdan görkemli bir ömür çıkarmak mümkündür ve bu insanın kendi elindedir. Bunun için sonsuz karanlığa akıp gitmeden bir ışık yakmak gerekir. Karanlığa karşı ışık yakmanın yegane yolu ise insanın kendisinden daha büyük ve daha değerli bir amaca bağlanmasıdır. Herkes bunu yapamaz. Çünkü bucesaret, feraset ve fedakarlık gerektirir.

Aksi halde insan diğer bütün canlılar gibi o sonsuz karanlıktaki yok oluşa doğru sürüklenmekten kendini kurtaramaz. Ve fakat ışık yakmak da o kadar kolay değilidir. Levra ışığın düşmanı çoktur.

Nitekim kendileri ışık yakamayanlar ışık yakanlara düşman olurlar.  Onları ötekileştirir, sıradanlıkları ile bastırmaya çalışlar. Bu durum korkuyu, korku ise zulmü yaratır.

İşte birbirini besleyen bu iki unsur, yani korku ile zulüm dünyayı kana bular ve mazlumlara dar eder. Bu noktada ışık gereklidir, zulme ve zelalete rağmen. Bunun için bedeli ne olursa olsun kendinden daha büyük bir amaca bağlanmak ve yaşamı anlamlı gerekir.

Doğum mücizesini onurlandırmak ve ölüm karşısında gülünçleşmemek için bu tek yoldur.
Prpf. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA