DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 31-07-2017 17:53

Müziğin Kalbinde Şaymana

İnsanı dağların doruklarına çeken gücün ne olduğunu bilir misiniz?

Denizin azgın sularında boğuşmayı; sessiz kumsalında sere serpe güneşlenmeyi.

Hep doruklarında yaşananlar kalıcı,kalıcı olduğu kadar çarpıcı.Doruklarında hissetmek hazların en güzeli.Torosların doruklarında Temmuz sıcaklarının etkisinden çok uzak buz gibi havada buz gibi… içer gibi.Müziğin nameleri dağ taş yaylanın bedenini sararken yaylanın serin havasına bürünen insan bedenlerine müziğin nakış nakış işlemesi ,içine sinmesi notaların,içine sinen haykırışı bedeniz,ahenkle dans eden bedenlerinde o anlar.

Ülkenin her yanından insanlar gülümseyen yüzüyle,doğanın hasretliğinde buluşmasının anlamını buraya gelenler burada neyi aradıklarını fazlasıyla buldu.Unuttukları hisleri yeniden uyandı.Doğanın kutsal kardeşliğinde kucaklanmanın şefkatli ellerinde;huzur içinde çadırlarında konakladı.

Her yan yeşil,buz gibi akan küçük ırmaklar,gökte geceleyin ışıldayan ayın sarhoşluğunda yıldızlar.Yıldızlara bakarak uyududular,uyandılar.Uyumaya azdı zaman.Zaman yayla zamanıydı.Zaman Müzikle yıkanıyordu,Müzik sarmaladı zamanı,içine çekti ,işte orada Şaymana’da,yüreklerde konaklandı.İnsanı bunlar çekiyor;doruklar,doruklar;işte her şeyin zirvesi bu.Zirveye koşmak,akşam yakılan çoban ateşi bu.Etrafında söylenen türküler bu,ağıtları da var doğanın.

Ateş ve ekmek,ateş ve su,ateş ve müzik,İnsan ve yüreğindeki ateş.

Doğanın sonsuz bereketinde bir damlasın,damlalar,damlalar,uzağı yakın eden .

Tozlu yollardan, bulutla buluşan göğün içini delerek gidilen Şaymana.

Şaymana’ya çok istekli olanlar geldi geçen yıllara inat,müziğin evrenselliği,doğanın kardeşliğinde buluşan bu insanlar yeşili ve sevdayı,dostluğu ve ekmeği bölüştü.Çadırlara sığmadı yalınızlıkları,yaylanın kulaklarında yansıdı özgürlükleri.Şarkılar,şarkılar kadar güzel olunca,insana adanan güzelliğin ortaya çıkması bundandır işte.

“Yarin yanağından gayri her şeyi paylaşırım” ne güzel bir deyiş bu.Burada yaşananlar insan,müzik,sanat ve kültür.İnsanı insan yapan Salı verildiği doğada kendine en güzel yolun nereden geçtiğini bilmesi,deniz gibi, müzik gibi,mavinin sonsuzluğunda,yeşile sevdalı.

Sevda ile ekilen Şaymana Festivali,sevebilmenin hayata dair her şeyi var; içinde hasret olan.

Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler Şaymana Müzik Festivalini düzenleyenlere.

Küçük bir bilgi; bu festivali üç genç insan yüreklerini koyarak düzenliyor.İmkanzız,mümkünatı yok;yolları zor ve dolambaçlı,çok yüksek,bulutlara değer başınız.Aklınız mı Yok.

Ankara,İstanbul,İzmir,Antalya,Adana,Osmaniye,Antakya,çevre illerden Niğde’den Konya,Kayseri’den gelenler o tozlu yolları yırtıp atarak Torosların mis gibi kokan,buz gibi havasında yeniden müziğin evrenselliğine koştular;büyük bir buluşmaydı,birlikte tek yürek olmak için gelindi Şaymana’ya.

Giderken yeniden sözleşildi. Beşincisinde de buradayız.

Kalplere kazınan Şaymana.Özleyeceğiz yaylanın sıcak yürekli insanlarını.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA