DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 04-02-2018 15:31

Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı

Mersin tarihine ışık tutacak yapıtlardan biri olan Mersin Antik Kilikya  Limanları, yayına hazırlanarak kent belleğine armağan edildi.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, Mimar-araştırmacı-kent sevdalısı Semihi Vural ve Meriç Alkan bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilemeyen Antik dönemden bugüne kadar uygarlık ve şehirlerin tarihine ışık tutan,ekonomisi ve dünya ile iletişimlerin kurulduğu Mersin sahillerindeki bu antik limanlar ve belgelerin değerlendirildiği  bu çalışmalar ete kemiğe bürünerek Kilikya’nın geçmişine bir yolculuk.başlatıldı.

İçel Sanat Kulübü’nde gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü  Fazıl Tütüner yaparken “Mersin Antik Kilikya Limanları” kitabının yazarları Semihi Vural ve Meriç Alkan kitabının tanıtım ve söyleşisinin konuğuydu.

Sanat severlerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide Bölgenin geçimişi ile ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar,çalışmalar,belge ve haritalardan yola çıkarak yeni yapılan kazılardan elde edilen  tarihi eserlerin ışığında antik limanlar dile getirildi.Kilikya’nın geçmişine atılan bu küçük adımlar,gelecekte pek çok araştırmacıya da ilham olacak nitelikte.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,Mersin Ticaret Odası Yayınları içinde yer alıyor.MDTO  kültürel çalışmalara verdiği destekleriyle bilinmekte,bu önemli yapıta da desteklerini esirgemeyen MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu’nun  katkıları heyecan verici.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, yayına hazırlanırken bu konuda yapılan çalışmalar,araştırmalar,bilgi ve belgeler,fotograflar,haritalar,öyküler,anlatılar,yöre insanlarının söylemleri  imbikten geçirilirken kent kültür ve sanat yaşamına kattığı değerlerle her kesimin saygısını kazanan merhum Gündüz Artan’ın ışığından yararlanıldığına dikkat çekildi.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, Araştırma ve Derlemeleri Semihi Vural ve Meriç Alkan yaparken,İhsan Tokgöz ve Meriç Alkan kitabın editörlüğünü başarıyla gerçekleştirmiş.Nihat Taner,Tuncer Özmen ve Nedim Ardoğa’nın da katkıları büyük.Tasarım ve grafiği Burçin Keseci yaparken,Mersin Deniz Ticaret Odası da yayıncısı.Bin adet basılan kitap kent belleğinin geçmişine akan Kilikya2ın içine akan bir pınar.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,Yazarları,kitabın yayına hazırlanma serüvenlerini dile getirdikleri konuşmasında duygusal anlar yaşandı. Bugüne kadar kültürüyle,sanatıyla,sosyal yapısıyla emek veren,didinen çalışmalar yapan ebediyete göç eden sanat insanlarının da anıldığı bir ahde vefaya saygı da vardı söyleşide dilendirilen.Tarihin karanlık sayfalarına ışık tutan  kent bilgeleri anımsandı.Bu kitap o, kültür insanlarına adanmış anılarıyla yüklü. 

Bir dosya ile başlayan Mersin Antik Kilikya  Limanları, kitabın yayına hazırlanması  2,5 yıl süren çalışmanın ürünü. 320 km’lik  Dantel gibi işlenen Mersin sahillerinde  39 antik limanın varlığının tesbit edildiği,bu alanda çalışmaların hala sürdürüldüğüne dikkat çekildi.Yeni limanlar daha karşımıza her an çıkabilir.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,kente  bir ahde vefa örneği niteliği de taşımakta olduğu dillendirildiği söyleşide Gazanfer Uğural da unutulmadı.

Mersin doğasıyla,tarihiyle,uygarlığıyla ne kadar öüğünse az

Kilikya, 39 farklı limanından Antik Çağa Dünyalıları yolculuğa çıkarıyor.

Salih Pala

 

 

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA