DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 19-12-2017 10:57

Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bırakmak üzereyiz.

Güzel şeyler dileyelim ki güzel şeyler olsun.Burası  Mersin olmasa bazı şeyler diğer iller gibi işi kolaylaşır.Mersin zor kent,Mersin’in zorlukları var ama aşılmaz değil,

Yılın son günleri yaklaştı,Gazeteci arkadaşlarımızla Yenice’de Lojistik Köy şantiyesinde hummalı çalışmaları yeni Vali Ali İhsan Su ile yerinde gördük,keşke Uluslar arası Havaalanı’nın şantiyesinin de son durumunu  gözlemleseydik.İkinci kez yeniden temeli atılmıştı.iki yıl içinde tamamlanıp hizmete gireceği   sözü verilmişti.”Bu kez tamam olacak” katılanların ortak dileğiydi.

Havaalanının bitmesini  bekleyen pek çok proje var MEP ile gezmiştik,,Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesi ,7 km’lik yolu dört dörtlük ama ne Tarsus’a ne de Adanalıoğlu’na bağlantısı yok,yasadışı  oto yarışı parkı olmuş.iki yanı  çam fıstıklarıyla 14 km’lik sahiliyle denizle yeşille iç içe

Yol dedik ya Mersin Anamur arasındaki tüneller tamamlanmak üzere,çoğu trafiğe açıldı.Bir rüya gerçekleşiyor,Heyecan verici tünellerden Anamur’a ulaşmak,Bir bir tünelleri aşarak denizle fısıldaşan bir yolculuk,artık bu yoldan korkmasınlar.

Silifke-Mut oto yolundaki tünellerde tamamlanmak üzere,Konya Ovası’na uçar gibi.Bir solukta Konya.

Bu yıla 3. Mersin Maratonu gibi damgasını vurdu.Rekor katılım 50 bin’in üstünde.Tarsus’ta yapımına başlanan Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Bölgesi OSB alt yapı çalışmaları başlandı. Yürekten kutluyoruz;bir avuç genç yürekli sanayicinin başarısını kent iş adamları Çukurova’da alkışlandı.

Mersin Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katılımıyla   törenle açıldı.Devasa yapısı,iç içe geçen mimari yapısıyla görüldüğünden daha görkemli,Mersin Şehir Hastanesi  şehre olan mesafesiyle,yeriyle,yap-işlet-devret modeliyle,pek çok tartışmayı da beraberinde getirerek gündemindeki sıcak yerini koruyor.Gerçek şu ki Cukurova Bölgesinin en büyük kamu hastanesi,Modern yapısı,teknik donanımı,modern araç gereçlerinin yanında,beş yıldızlı otel hizmeti sunuyor hasta yakınlarına.

Çok kısa zamanda tamamlanmasıyla kent kültür tarihinde yerini alan Mersin Arkeoloji Müzesi, Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla açıldı.Yeni müze gerçekten gezilmeye değer, farklı özelliğiyle emsallerinden çok daha dikkat çekici , mutlaka gezip görülmeli.

Mersin’in kanayan yarası,Akkuyu –Büyükeceli Nükleer Santral,çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.Akkuyu ile ilgili  ÇED Raporu ile açılan davalar,hukuk mücadelesini gölgesinde  sürdürerken; Balık Çiftlikleri Mersin gündemine  bomba gibi düştü.Mersin Belediye Meclisinde de balık çiftliklerinin kurulmasına Başkan Burhanettin Kocamaz dahil tüm Belediye başkanları ve Belediye meclisi üyeleri  karşı çıkıyor.Çevreciler ve Doğa Severler Balık Çiftliklerinin ,Muğla’dan sökülüp Mersin Sahillerine taşınacağı haberleri gündemdeki yerini koruyor. Dana Adaı yakınlarına kurulan Balık Çiftliklerine bir grup gazeteciyle birlikte inceleme gezisinde bulunduk,anlatılanlar ilginç,2008’de alınan izinle çoktan balık çiftlikleri havuzları çoğaltılarak kurulmuş,yeni balık çiftlikleride de yakında  sırada,anlayacağınız Dana Adası bölgesine 4 çiftlik “denizimize ” inşaa  ediliyor.Anamur’a kadar Bakanlık 4 balık çiftliği kurulum yerlerini  belirlemiş,yeni yatırımcılar uygun zamanı  beklediği ifade ediliyor.Pekçok yatırımcı sonucu merakla beklenen ÇED ve İZİN Bekliyor başlamak için.Çevreciler hukuki mücadelelerini sürdürürken,Bakan Özhaseki’den verilen izinlerin iptalini istiyor.

Mersin Kışlası da kent gündemini tüm  yıl yer aldı.Sonunda hukuk galip geldi. Mersin Mimarlar Odası’nın açtığı dava  kazanıldı.Şimdi buralara bir şey yapmalı,hemen….Mersin proje hazırla,kolları sıva,sahip çıktığını göster.

Ressam Rafet Van sessiz sedasız biçimde yaşamını yitirdi,son zamanlarını evinin yakınındaki atölyesinde hastalıklarla boğuşarak geçirdi.Ne kadar çok yeşili çalışmıştı,toprak ana onu  çok bekletmedi,kucakladı.Işıklar içinde uyusun,adına ve anısına dostları bir sergi açtı.

Ölümlerden söz edince aklımıza hemen geliveren,Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin efsanevi Beden Eğitimi Öğretmeni 67 yaşında yaşama veda ederken milli formayla atletizmde Avrupa,Balkan ve Türkiye  Şampiyonluklarıyla gönüllerde yaşayacak.Efsanevi Gazeteci Tankut Tufan’ı kaybettik.Ahde vefa galip geldi.Kentin gülen yüzü sanayici-işadamı İbrahim Kiper’in ölüm haberi sevenleri üzdü.Kentin ortak değerlerini birleştiren,güç katan,ileriyi gören kişiliğiyle sevilen ,özlenen bir dosttu,özlüyoruz.Yılın son ayına düşen haber dikkat çekiciydi ; iş adamı Kayhan Kurt intihar etti.Ekonomi,iş dünyası şaşkın.

MİY yeni başkanı Hamit İzol, Yeni bir umut oldu.MİY kurtuluyor sevinciyle uyandı.“yeniden MİY’nu yapılandırmak için arkadaşlarıyla yönetime geldiklerini belirten Hamit İzol, MİY’nun geleceği inşasını yapıyoruz” diyor ama  MİY hızla alt kümeye gidiyor. Başkandan söz,İkinci yarıda bambaşka bir MİY izleyeceğiz.

 Kemal Kaçmaz sonunda MEP Başkanlığı koltuğunaVali Ali İhsan Su’yun da katıldığı törenle oturdu. Turunçgil Ulusal Konseyi Başkanı Kaçmaz,Armağan Öner’den  başkanlığı  biraz geç de olsa almış oldu.Gündemde kıyı kenar çizgisi,Çukurova’nın yeni ekonomi bölgesi seçilmesi.Mersin’de yapılacak olan Uluslar arası Turunçgil Konseyine hazırlık.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali  bu yıl çok büyük ilgi gördü,Mersinli sanatseverleri kentin   farkı mekanlarında sanatla-sanatçıyla buluştu, Sanat severler salonları doldurarak festivale desteklerini gösterdi büyük  övgü aldı.

Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali Türkiye’nin 10 kentinde eş zamanlı başladı,Mersin’de  beklenen ilgiyi  yine yakalayamadı,Seçilen filmler gerçek bir baş yapıt olmasına rağmen nedeni bir türlü anlaşımadı.İlgi çekmedi yine,onca emek heba oluyor,Mersin bu durauma  üzülmeli . Bu sorun çözümlenmeli.

 20.Arkeoloji Günleri  Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinden yoksun gerçekleşirken, etkinliğe Yenişehir,Mezitli ve Toroslar  Belediyesi katkı sundu.Sanat  ve arkeoloji severlerin  büyük ilgisini çekti.Salonlar doldu,taştı. Gelenekselleşen bu etkinlikte İSK Başkanı Sedat Aydöner alkışı hak etti.

Mersin Tiyatrolar Derneği’nin düzenlediği Tiyatro Festivali ilgi çekerken, düzenleyen bir avuç sanat Donkişot’unu alkışlıyoruz..7 Arbella Makarna Uluslar arası Fotograf Yarışması yine büyük ilgi çekerken,Forum Mersin AVM’deki sergisi  lasmanı dikkat çekti.Fotograf severleri buluşturdu,ödül sahipleri,ödüllerini aldı.3. Mersin Kitap Fuarı izleyicisiyle,okurlarıyla,kitap severleriyle en büyük alkışı aldı.On gün boyunca fuar ana baba günüydü.Okurlar kitaplarını imzalatmak için uzun kuruklar oluşturdu. Özellikle Yılmaz Özdil.Diğer yazarların da hakkını yemeyelim.Genç yazarlar bu fuarda son derece büyük ilgi gördü.Yeni yazarlarla tanıştık.Yerek yazarlar da bu yıl daha hazırlıklıydı.

MTSO'nun 11.sini düzenlediği  Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'nü bu ayın içinde şair-yazar Haydar Ergülen'e iş,sanat,siyaset ve edebiyat severlerin katılımıyla verildi.

Bu yazı uzayıp gider,fazla sıkamayalım acısıyla tatlısıyla yeni bir yıl gelmek üzere;umutla…

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

 

 

 

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI Sümerbank Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA