DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 07-06-2019 20:33

Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı

Dokuz günlük Bayram tatilinde sahil kentlerine akın eden yerli turistlerin ilk  tercihi Kızkalesi oldu.

Bayramda çevre illerden özellikle Adana,Osmaniye,Gaziantep,Adıyaman,Konya,Kayseri,Niğde ve Karaman bayram tatil tercihlerini Mersin tatil beldelerine akın ettiği gözlendi.

Ramazan tatili süresince alınan emniyet ve trafik tedbirleri vatandaşların dikkat gösterdikleri gözlenirken trafikte büyük yoğunluk yaşandı. Belli noktalarda trafik polisleri kavşaklarda görev yaparken,sıkı denetimleri gün boyu devam ediyordu.

Sahil yolu boyunca uzun kuyruklar  oldu.

 Bölge insanının ilk tercihi Kızkalesi olurken,sahil yerli turistlerle doldu taştı.

Otellerde yer bulamayan vatandaşlar sahilde akşamladı.

Sahil boyu Erdemli’den başlayarak  Yemişkumu,Ayaş,Kızkalesi, Yapraklı Koyu,Narlıkuyu,Susanoğlu,Taşucu,Boğsak,Yeşilovacık,Büyükeceli,Aydıncık,Bozyazı,Anamur çifte bayram yaparak turizmcilerin yüzünü güldürdü.Tatil beldelerinde yolların kenarları araçlarla doldu taştı.

Özellikle sahil şeridinde yer alan tatil beldelerinde yayaların tehlikeli yoğun geçişleri trafiği alt üst etmeleri,sürücüleri zor durumda bırakıyor.

Her zaman olduğu gibi yerli tatilcilerin ilk tercihi Akdeniz’in incisi Kızkalesi oldu. Oteller tamamen doldu. Kızkalesi plajında adım atacak yer yoktu.Sıcak havada serinlemek isteyen vatandaşlar denize akın ederken ilginç manzaralar yaşandı.

Genellikle kıyı şeridinde kendi yarattıkları şemsiyeler altında denize giren vatandaşlar ve Suriyeliler renkli görüntüler sergiledi. Kamelyalarda erken saatte yer edinen Suriyelilerin bayram keyfine diyecek yoktu.Tren kompartımanına çevirdikleri kamelyalarda küçük tüpleriyle yemekler yapıldı,çaylar demlendi.

Akşam saatlerinde kıyı şeridindeki yürüyüş yolunda yürümenin olanağı yoktu.Büyük Oteller ve bazı kafeteryalarda canlı müzik tatillerin son derece ilgisini çekerken, cep telefonlarıyla videoya çekmeleri görülmeye değerdi. Kafeteryada oturanlardan daha çok kaldırımda şarkıları dinleyenler keyfini çıkardı.

Her yıl düzenlenen Uluslar arası Kızkalesi Festivali bu yıl şuana kadar gerçekleşmedi.

Bu yıl Kızkalesi yürüyüş bandında seyyar satıcılar yoktu.Bazı yerlerden ancak yürüyüşe çıkanlar dondurmalarını,bici bicilerini yerken , çocukların mısır satıcıları bulamaması ilginçti.

Canlı müzik yapan yerler büyük ilgi görürken,turizm işletmecileri yaz tatilinin Bayram tatiliyle başlamasından duydukları memnuniyet,bu yıl tatil sezonunun daha iyi geçeceği ümitlerini artırdığını dile getiriyorlar.

Sahildeki aşırı kalabalık kimi tatilcileri rahatsız etmekte.Daha çok emniyet tedbirlerinin alınmasını isteyen tatilciler,denize girme kültürü,kamuya ait alanlarda çevreyi rahatsız edecek davranışlar sergileyen gençlerin tutumundan memnuniyetsizliklerini ifade ediyorlar.

Turizm işletmecileri bu konuda kararlı emniyet ve asayiş tedbirleri alınmasının önemine dikkat çekiyorlar.

Mersin’i  sahil yollarına bağlayan yollar günün her saatinde hareketlilik yaşarken, vatandaşlar özelikle akşama kalmadan yola çıkmaları dikkat çekti.

Bayram sonrası tatilleri biten yurttaşlar otelleri boşaltırken hafta sonu misafirlerine yer açılmaya başlandı. Görülüyor ki bu yıl Mersin sahilleri hak ettiği  ilgiyi bu yıl tatil sezonunca görecek

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI Sümerbank Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA