DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 23-07-2017 00:10

Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala

Kendimizi yaşamın içine hoyratça atarken, bir türlü çözemediğimiz sorunlar yumağında boğuşurken, kendimizden de kaçarak,nerede bir huzur bulmak isteriz?

Var mı böyle bir yer? Var ise nerede?

Yaşama nasıl bakmalı ki, kendimizi arındırmalı, öyle ilginç, ilginç olduğu kadarda  karma karışık, sosyal yaşamımız da,iş yaşamımız da, duygusal yaşamımızda,öznelliğimizi koruyarak nasıl bakabiliriz gerçek yaşama.

Her şeyi biçimlendiren, ,sebebi de BİZ olan;  biz değil miyiz? Kendimize ne kadar yakınız, ne kadar uzağındayız varlığımızın.

Aşk,tutku,yalnızlık içinde, gözleri  kör eden  bir yolda,yaşamın kendi nameleri diline bir şarkı gibi düşer,.Hüzün de yakışır insana,hak edilmiş,hak edilmemiş onca şeylere rağmen,yüreğini tüketirken de; acılar da daha anlamlı gelir yaşamak.

Her şeyin değeri var, yaşanılan, içinde uhde kalan;düşlerinin içinde hep en kutsal yerinde bekleyen,eksilmeyen,artan, bir türlü kabına sığmayan ne varsa,  onu kutsal bir varlık gibi koruyan,”çalmayan-çaldırmayan” öyle bir şey,”tek sahip olduğum şey” yaşadığım bunlardı,bu benim gerçeğim. Bunları yaşadım. Dahası da var söyleyemediğim sözcüklerim ben de kalsın dersin.

Zaman zaman kendimizle dalga geçsek de, çok ciddiye alırız her şeyi.Olmazsa olmazıdır deriz.Oysa oluruna bırakmalı bazen,Su akar yolunu bulur.Süreçlerden geçmeli,Güzel bir şarkının,güzel bir tablonun,güzel bir şiirin ortaya çıkması için demlenmesi gerek.Kirazın olgulaşıp allanması,tatlanması,üzümün şaraba dönmesindeki sır burada işte.İnsan yavrusu çok zor büyüyor.

Kim istiyor büyümeyi, içimizdeki çocuğu öldürdükten sonra,yaşam koskoca ”hiç”,hiçliğe büründürmemeli hayatı.

.Gerçek bu, bizim yolumuz bu. Yaşam bizim için çok değerli. Yaşam  kısa anlardan ibaret olduğunu çok iyi biliriz. Anı yaşabilmek. Anların kalitesini artırmak, kana kana su içer gibi.

Soluk aldığın içine sinmeli, hayatla kavgan hep sürmeli. Umudun mavisi ,toprağın doğurganlığı,güneşin sıcaklığında,her doğan gün,sizi kucaklamasına izin verin.

Yaşam, kimsenin size veremeyeceği bir armağan olduğunu unutmayın.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA