DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 09-12-2016 16:53

Mersin'i Yaşayabilmek

Yaşayabilmek.Yaşadığın kenti sevebilmek, görebilmek; güzeli ve değerli olanı .

 

Koca bir yıl ardımızda kaldı.

 

 

Anlara,sadece anlara bakarak kısa bir Mersin filmine ne dersiniz.

Yenişehir’de bir öğle vakti;Yaşlı Yaşam Merkezi kapılarını açarken bunca zahmetli çabasının ardından yaşanan sevinci yüreklerimizle doyasıya yaşadık Mersin Alzheimer Derneği,.Bir kent gönüllü ordusu oluşturmuştu,Mersinli neler yapabileceğine imza attı. Mersin değerlerine değer kattı, sahip çıktı,kenti onurlandırdı.Yaşlı Yaşam Merkezi’nden çok daha fazlası yaşandı.Sanat adamları,filozofları,konserleri,defileleri,ünlüleri,müzisyenleri,kent sosyal yaşamınıa zenginlikler katarak.Yardım için yüreği insan için çarpanlar kentimize koşarak geldi.Bir tuğladan daha fazlası kondu.Yükseldi,kapılarını muhteşem bir şölenle açarken Prof. Dr. Aynur Özge,” "Tüm bu maceraya tanıklık ettiğiniz,bitmeyen taleplerimizi her zaman büyük bir tevazu ve özveri ile karşıladığınız bugün burada olduğunuz için hepinizi saygıyla selamlıyor, unutsanız da unutulmayacağınız sağlıklı günleriniz olsun diyorum".

Ah neler oluyor ki,bazı güzel şeylerin gelenekselleşemiyor,bir şeyler çıkıyor  yolları tıkanıyor; iki yıldır narenciye festivali basit kaygılara kurban verilerek yapılamadı. Oysa kent,tüm kurum kuruluşları,STK,Ünversiteleri,öğrencileri,köylüleri,üreticileri,sanatçıları imece usulü yaratarak Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir’in sonsuz gayretleriyle sürerken;  festivalinin güvenlik gerekçe gösterilmesiyle  boğmasına tanık olduk. Binlerce insanı heyecanlandıran,buluşturan,kavuşturan gerçek bir festivalimiz olmuştu.Bitti.Bir daha ne zaman başlayacağı belli değil

Bir avuç kent Donkişot ,her zaman Mersin’e değer katama çabasından asla vaz geçmezler kim ne derse desin.Sanatın en yüce değer olduğunu bilen dost insan  Fatma Saadet Bilir,Uluslararası Akdeniz Sanat Kentleri Buluşması’nı büyük bir özveriyle kente  yaşatırken,ilk  adımın tohumları gövermesi zaman alacak, Çukurova Sanat Günleri’nin başarısızlığının  gölgesinde yapıldı. Kentin sahiplenmediği,sanatçılarını   bir araya getiremeyen-ben yaptım oldu-mantığıyla, derinliksiz etkinlikler,kentin enerjilerini de maalesef tüketiyor.  Sanat Dünyasın  kaygıları sanata sahip çıkar gibi görünen,gerçekte sanattan  çok uzak, bir sanat kulübünü yönettiklerinden bir haber sanatı ve sanatçıyı tanımayan, kendini kente tanıtma aracı olarak uzaktan kumanda ile yönetmeye çalışan,değerlerine sahip çıkamayan,   maalesef İSK yönetiminde   yer alıyor.Sankulüp de yaşananlardan yara alarak sürerken,İSK bu zor günleri de  aşacak.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali değerine sahip yiğit evlatlarının elinde Batı’ya “Biz de varız” sanatın evrenselliğinde. Haklı gururunun yaşandığı güzel kentim Mersin.

İkincisinin düzenlenen Mersin Kitap Fuarı, kitap okurunu fuara koşturdu.Ünlü yazarlar kente gelerek kitaplarını imzaladı.Uzun kitap kuyrukları,edebiyat dünyasını heyecanlandırdı.Daha bir umut var gelecek yıllara.Kitap okunmuyor dendiği bir evrede cep telefonu hastalarını bir hayli şaşırttı.Gençleri kitap kuyruğunda görmek;Mersin ve ülke adına sevindirici.

Tiyatro Festivali,sanatseverleri salonlara çekerken ,alternatif tiyatro,yeni oyunlar,genç tiyatro toplulukları,kıt olanakları etkin ve verimli bir özveriyle kent insanını buluşturdu.Daha da iyi olacak,kenttin bu alanda pek çok salonu var,Mersin çok şanslı.

Sürdürülebilir Belgesel Film Festivali tüm ülkede olduğu gibi Mersinli sinema severleri de salonlara çekti.Daha çok izleyici ile buluşması için bir hayli çaba göstermek gerek,bu alanda yerel yönetimlere ve kamuoyuna çok iş düşecek.Kent gönüllüleri boş durmuyor.Durmayacaklar da.Bu kent bizim.

Şimdi Mersin Maraton hazırlığında,Maraton dört faklı kategoride hafta sonu yapılacak.Bir spor etkinliğinden çok bir kültürel,sanatsal tanıtım miladı gibi.Kent gönüllüleri el birliği içinde yeni bir düğüne hazırlanıyor.Travel Turkey İzmir 2016’da ‘Partner İl’ olarak yer alan, Mersin; kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerini tnıtma heyecanını sanatçılarıyla,kent dinamikleriyle yaşıyor.

Arkeoloji Günleri beklenenden daha fazla ilgi çekerken,kentin tarihi zenginliği gün ışığına çıkartmanın heyecanını yerel yöneticilerde kanıksadı.Kent bir şeyler yapacak, gerekli adımları zaten atılmış.

Kentin ortak aklı olmalı,bu ortak akıl bir profesyonel yönetmenin elinde bir orkestra gibi yönetildiği yılları yaşama umuduyla.Mersin Kenti Edebiyat Ödülü eleştirmen Edebiyat adamı Doğan Hızlan’a verilmesi çok iyi bir seçim.MTSO’nun değerli yönetimine ve seçici kuruluna kent insanı olarak şükranlarımı sunuyorum Kutlarım Şerafettin Başkan.

Mersin bir sevdadan çok öte;herkese yeter;ömre bedel.Yaşanacak çok şey var…..

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA