DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 05-06-2017 00:26

YETER ARTIK ! Salih Pala

"Hor baktık mı karıncaya, Kırdık mı kanadını serçenin, Ya nasıl kıyarız insana." Ah Ahmet Arif,insan sevgisi bu olmalı.

 

Kimler Geldi, kimler geçti.

   “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…” bu özlemlerle başladık yaşam kavgasına.

   Zaman içinde başardıklarımız olduğu gibi başaramadıklarımız da oldu. Toplumsal yaşamda mücadele ederken bir şeyleri değiştirebileceğimizi kendimize kanıtlamaya çalıştık. Bir araya geldik. Başka türlü yaşamak istemiyorduk, “bir başka dünya” için haklı bir kavganın içine girdik, parçası olduk özlemlerimizin, yüreğimizi koyduk dostlarımızla.

   Haklı olmak yetmedi, kazanmaya yetmedik, hepimiz bu kavgada ağır bedeller ödedik; güçlüler fırsatları bulunca kırıp geçirdiler bir bir. Bile bile olacaklara direndik, göğüs gerdik,  bir sürü yiğit kardeşlerimizi kurban verdik, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de. İşkencelerde, zindanlarda, dar ağaçlarda yok edilmelerine tanıklık ettik. Kimileri sürgün edildi, sürgünlerde yitirdik kimilerini. Yalnız kaldık, işsiz kaldık ve çoğunun kaderi yoksulluk oldu.

   Geride bıraktığımız yıllar, acı ve sıkıntıları felaketleri unutturamadı, güzellikleri, insanca yaşama arzularımızı kaybetmedik. Kitlesel ne mücadeleler yaşamıştık,  on binlerle, yüz binlerle omuz omuza kavgalar vermiştik, düğüne gider gibi ölümlere gitmiştik. Bir birimizin yaşamlarını paylaşmıştık.

   70’li yıllar, 12 Eylül’ler, 90’lı yıllar nasıl gelip geçti, dünya değişti, duvarlar yıkıldı, zorlu, sıkıntılı yıllar hiç bitmedi, tek başına kurtuluş hiç olmadı. Yollar ayrılmaya, yaşamlar farklılaşmaya, bir birinden kopmaya başladı. Siyasal yaşam hep güçlüden yana yol aldı gitti. Başarısız olduk, dağıldık, parçalandık. Siyasal yaşamı uzak bir mesafeden izler olduk, yılgınlaştık. Hepimizin yaşamında türlü türlü olumsuz etkilerin içinde boğulduk.

   Daha ne yaşanacaksa yaşamaya devam ediyoruz, hastalıklar, yalnızlıklar, yoksunluklar, yaşamları elinden alınmış gelecekleri ; ölümleriyle.

   İyice anladık ki çok büyük bedel ödedik, ortak tarihi olan, ortak kültürü olan, aynı yolda emek veren yurttaşlar olarak, ödemekte olduğumuz en ağır bedel, bir birimizden kopmak, bir birimize yabancılaşmak, bir birinin sevincini ve derdini paylaşamamak oldu.

   Artık bir son vermeli, ödediğimiz ve ödemek zorunda kaldığımız bedellerden kurtulmak istiyoruz.

   Biz bu bedeli çoktan ödedik, yeniden taşın altına elimizi koyma vakti gelmedi mi ?

   Sevgiyle,hoşça kalın.

 

 

Salih Pala

13.12.2010 / 00:00

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI Sümerbank Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA