DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 27-11-2019 00:14

Mersin'de Üç Sevdalı

Mersin Uluslararası Müzik Festivali,Dünyaca Ünlü keman sanatçımız Suna Kan’ın da katıldığı açılış konserinde Dünyanın yükselen yeni yıldızı soprano Pumeza Matshikiza ile Ülkemizin dünyaca ünlü tenörü Murat Karahan, sanat severlere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı.

KÜLTÜR - SANAT - 2018-04-15 13:29:27

Açılış konseri görülmeye değerdi.İş,Sanat ve siyaset dünyasının yanında salonu hınca hıç dolduran sanat severler,önce bu Mersin Kelebekleri fotoğraf sergisi ilgiyle gezdi.

Uluslararası Müzik dünyasının en ünlü keman sanatçılarından Suna Kan,Mersin’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken,güzel olan şeylerin değerinin bilinmesi ve korunması gerektiğini söyledi.Mersin ile ilgili olarak da "yıllar önce geldiğim bu kentin sokakları ,caddeleri,denizi başka bir denizdi." Kan,"Sanata,kültüre sahip çıkılmak geleceğe sahip çıkılmasıdır,kentin doğal,tarihi,kültürel zenginlikleri el birliği edilerek korunabilir,kenti sevmek budur.Bunları yapmak zordur,yürek ister.”

Suna Kan,”Dünyaya bir kez daha gelebilsem yine sanatçı olurdum,yaşamın boyu yaptıklarımı yapardım” derken,kemanın içli nağmelerinde geziniyordu.Atatürk’ün kıymetinin bilinmesini isteyen Kan,Festival Sanat Ödülü’nü alırken Türk kadınları adına aldığını,bu başarıdaki en büyük payın Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önem ve Onun açtığı çağdaşlık yolu olduğuna dikkat çekiyor.

.Nevid Kodallı Genç Yetenek Ödülü keman sanatçısı Yiğit Karataş (1994)Mersin Devlet Konservatuvarı 2008 mezunu; ödülünü kendisi katılamadığı için annesi aldı.

FOX Tv Program Yapımcısı İsmail Küçükkaya,kentimizce çok seviliyor,programlarında Mersin ile ilgili sık sık haberlerine taşıdığını biliyoruz,haberleri,duyuruları,duyguları ve içtenliği herkesçe biliniyor.

Küçükkaya'da Festival açılış konserinde bulunarak bizleri yalnız bırakmadı.Hayranları kapıdan salona kadar inanılmaz bir ilgi gösterdi.

Gecenin kim ne derse desin gerçek gecenin yıldızı  Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'dı.104'ü aşan yaşına rağmen gülümseyen yüzüyle salonu selamlarken,  salon birden bire aydınlandı,

Bir Atatürk kızıyım sözü kullaklarda çınlarken,Türk kadınına kattıklarıyla Atatürk’e olan minnettarlığını dile getirdi. Çığ,Festival Kent Ödülünü alırken,salon dakikalarca ayakta alkışlandı.

Kan ve Çığ ilerleyen yaşlarına rağmen kendilerine verilen Atatürk brozunu heykelciğini yukarılara uzattı. Sanat akşamında çığ ve Kan brozlar havada kaldırırken yanlarında Selma Merze Yağcı

Muhteşem üç kadın,görülmeye değer tablo salona alkışlarla yansıyor

. Tabi ki festivali bu gelinen noktaya taşıyan Festival İcra Kurul Başkanı Selma Merze Yağcı,Üç Kadın İle salonun en mutlu insanlarıydı.

Selma Merze Yağcı,gerçek ablam, bu kenti sevmemde çok önemli  yeri var, yaşama sevinciyle , sevgi dolu,sanat insanı ,şiirin başka adı,

Şarkılar söyleyerek yaşayan kadın Selma Ablam, “bu kent bizim” daha ne denir ki.Bazı kentler sanatçılarıyla anılır,Nevid Kodalı'nın yaşadığı şehir,Ümit Yaşar Oğuzcan’ın yaşadığı şehir,Atıf Yılmaz’ın,Osman Şahin’in yaşadığı topraklar,Özdemir İnce’nin memleketi.

Dünyaca ünlü ressamımız Ahmet Yeşil’in sevdası bu  kent Mersin.

.Bu kent sevilmek istiyor.

Dondurmacı Halil Kürek,(huzur içinde uyusun,sevgili dostum) gülümseyerek soraradı muzip bir çocuk edasında, "Salih buranın neyi meşhur biliyor musun?” derdi,susardım.

 Ne cezeryesi,ne narenciyesi,ne denizi,ne tantunisi,ne de kerebiçi,hiç biri değil." Kendi yanıtlardı,"YALNIZLIĞI MEŞHUR” sözleri kulağımda çınlıyor. Ne atanmışlar, ne de seçilmişler hala Mersin'i  anlamış görünmüyor.

Atatürk’ün “Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız.”sözündeki gizem bu.

İşte böyle Selma Ablam,iyi ki varsın; bu şehrin taşına toprağına, rantına sahip çıkamıyorsak sanatına, kültürüne ,var olan tarihi ve doğal zenginliklerini dünyaya en kolay yol olan sanatla  bütünleştirerek.

i7.si yapılan Mersin Uluslararsı Müzik Festivali-sahip çıkıyoruz,çıkacağız elbet.

Bak salon dolu,salon  ayakta “Selma Selma” diye haykırıyor.Alkışlar alkışlar…. Selma Merze Yağcı "Yaptığımız işe inanan, endüstri ve önemli sanayi işlerle bu işin  yürümeyeceğini bilenler, kültür ve sanat olmadan, kent  olamayacağını çoğu çok iyi bilir.

Ulu Önderimiz Atatürk'ün sanat ve sanatkar olmayan toplumda yaşam olmaz deyişi gibi, saygı ve sevgiyle kucaklıyorum. Üç Sevdalı Yüreği.

Salon ayakta,  alkış şağanağı

17. Düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali,ilk akşamında Şef Antonio Prolli,Soprano Pumeza Matshikiza ile Tenor Murat Karahan Devlet Opera ve Bale Orkestrası eşliğinde şarkıları seslendirdi.

Bizi daha güzel şeyler bekliyor;güzellikleri istemeye,yapmaya ne dersiniz,festival sürüyor.

Mersin değerlerine sahip çıkacağına söz verildi.

Fesitivalin adsız kahramanları, büyük özveri ve emek isteyen, gecesini gündüze katan, kentin sanat şövalyeleri, en büyük alkışlar sizlere.

Buradan saygıyla selamlayacağım dostlarım var,.

Rahmetli Kadri Şaman,Nevid Kodallı, Doğan Akça.,Huzur içinde uyuyun,.

Kente değer katan Kentin Abisi  Faik Burakgazi, Opera Sanatçısı-Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal,Canımız Kardeşimiz  ressam Ahmet Yeşil.

 Mersin’e sevdalı üç kadın. Selma Merze Yağcı ,Muazzez İlmiye Çığ ,Suna Kan 

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA