DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 18-08-2016 17:01

Yaşa(ma)k

Yaşam iki kişiliktir, birlikte yaratır olguları; dünyaları değiştiren birlikteliğidir.


       Güzel şeyleri yaratırken, bilgeliğe de birlikte ulaşır. Uzun bir yola birlikte çıkılır, engeller birlikte aşılır. Biri olmazsa öteki yavan kalır, etkisiz kılar üretilenleri. Tek başına gerçekleşemez, var olamaz.


   Toprağın üretkenliği de burada, tohum ve toprak, yeşerten can suyu, güneş ve büyük emekler, filizlenir dal budak olur, nimet olur damaklarda.


 İnsanlar iyi şeyleri yaratırken, öteki olmadan anlamsızdır, yarattığın şeyin güzelliği, karşı tarafta kabul görmesidir, yaşamını değiştirmesidir, varlığının tek nedeni, üretmek değildir; kalıcı olmasıdır;  bir sanat yapıtı gibi.


     Yeni şeyler insan yaşamındaki çatışmalardan çıkar, karşıtlıklardan yararlanır. En olmazı olur kılan bir süreç başlatır, dünü değiştirdiği gibi, bugüne de damgasını vurur. Artık dünü değiştiren farklılıklar kendi sürecini başlatmıştır, yaşama farklı açıdan bakabilmekte, yeni olanakları olduğu gibi zorluklardan da başa çıkmanın yollarını arar. Kendinin farklı yetileri olduğunu, durağan yaşamını alt üst ettiğini görür. Yeni bir hamle daha yapar, artık yeni tarzlar yaratmak zorundadır, bu yeni yaşam onundan daha çok emek istediğinden uykularını kaçırır. Varsın kaçırsın dersin, dur durak yok. Nedenler daha önce de vardı.  Önemli olan başlamasıdır, yaşamın iki kişilik olduğunu anlamasıdır.


   Çatışmalar sürecektir, kaygıları artacaktır ama neleri yapabildiğini görecektir. Asla vazgeçmeyecek, yeni olguların ortaya çıkmasını sağlayacak, sorunları çözebilme ergini kullanacak, silahları olduğu bilinci galip gelecektir. Artık sızlanmak yok, dünü oluşturan nedenler biraz da kendi vurdumduymazlığımız değil miydi? Başımıza gelen onca neden geçmişimizdeki tepkisizliğimiz değil miydi? Sorunların temeli, zamanında bir şeyler yapmak gerektiğinin umursamazlığı değil miydi? Şimdi peki geç mi?


   Sevdiğimiz değerlerin,  bir bir ortadan kaybolup gitmesine seyirci mi kalacağız, nasıl inceden inceye oyulup giden yaşamsal değerler, küçük çıkarlara heba olmadı mı? Arkamızı dönüp gideceğimiz bir yer kaldı mı? Teslim mi olacağız güçsüzlüğümüze? Haydi canım !


   Yürekli olmalıyız, bir sanatçının titizliğinde yeniden değer kazandırmalıyız, sevdiğimiz her şeye yeni güzellik katmak biraz da bizim yürekliliğimizdedir, yeter ki isteyelim. Yaşamı güzel şeylere adamalı, güzel şeyleri iki kişilik yaşayabilmeliyiz. Korku dağlarını aşarak, ne olursa olsun, yaşadıklarımızı seviyoruz, bizi yaşayalım, doğada biz de varız demenin en anlamlı sözü yapacaklarımızdır.  Bu sözü,  yürekten söylemeli. Duymalı sevdiklerimiz. Gülmelisiniz, kahkahaları çınlatmalı ortalığı sevdiklerimiz.


   Yaşam iki kişiliktir, ne kadar çoğuz, çoğalıyoruz, bizler varız yaşamda, dere yatağı ve su, yol ve yolcu gibi. Tutunmanın yolu el birliği etmek yaşamla, sevdiklerinizle öyle başlıyor,  yaşamın güzel çizgileri aydınlatıyor yolları, uğrunda verilen yaşam mücadelesi yeni anlamlarıyla içimizi besliyor, kol kanat gerdiği gibi yüceltiyor insanı.


   Bir güzel operanın içinde bulunuyorsunuz, onun içinde yaşıyorsun, tek olmaktan çıkmış, çoğalıyoruz. İç içe yaşanıyor yaşam, yoksa güzellikler öksüz kalır, yaşam iki kişiliktir.


    Salih Pala


   pala5728@hotmail.com

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA