DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 31-10-2018 23:03

Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir

Mersin Narenciye Festivali’ne kavuşuyor.Bir süre ara verilen Mersin Narenciye Festivali  Çukurova üreticilerini yeniden  araya getirmenin heyecanını yaşıyor.

Çukurova Türkiye’nin tarımdaki en güçlü toprağı.Bu yıl ki narenciye festivali gösterdi ki Mersin, bereketli toprağındaki zenginliklerini dosta düşmana  yeniden göstermenin arifesinde.

Birkaç yıl öncesine gidelim.Köylüsü kentlisi,üreteni tüketeni yöneteni emekçisi festivalin tadını bir güzel çıkarmıştık.Tarsus Ziraat Odası ‘nın sevilen Başkanı Ali Ergezer festivalin en mutlu insanlarından biri, torunlarıyla festivalin tadını çıkartırken bir yandan da bir çay içimi narenciye üreticisi Erden Zaman ile narenciye üzerine söyleştik.

Üreticilerin,ziraat odalarının ,narenciye birliklerinin, üretici derneklerinin yerel yöneticilerinin giriştiği tanıtım çalışmaları karnavala dönüştürdüğü festival,yeni pazarların da kapısını araladığına dikkat çekti.

Narenciye üreticisi Erden Zaman “dağında,toprağında ağaç bir oksijendir,ağaca bir oksijen verin çiçek açar; arılar pekmez yapar  bal yapar” sözleriyle doğaya sevgisini,doğaya saygısını içtenlikle sunarken; narenciyenin sağlıklı  doğal yaşamın  vazgeçilmezi  olarak görüyor.Erden Zaman “narenciye sergide  bir eczane,sofrada, evde bir şurup ; vazgeçilmez bir ilaç” sözüyle c vitaminini avucumuzun ortasına yerleştiriyor.  Narenciyeyi insanların temel ihtiyacı olarak gören Erden Zaman , narenciye öyle bir nimettir ki tüketen kazanıyor,üreten kazanıyor,dallar kazanıyor,nakliyatçı kazanıyor,TIR’lar kazanıyor,gemi kazanıyor. Ülkemiz için gerçek bir nimet olduğuna yürekten inanıyor.Ekonomimize katkısı narenciyenin rakamlarla da çok büyük olduğu gerçeğiyle gerçek bir nimet olarak gören üreticilerimiz bir bardak portakal suyuna katılan bir emekten öte Tanrının bir lütfü olduğuna şüphe etmiyor. Narenciye potansiyel bir nimet olarak bu festivalde karşımıza çıktı. Üretici Erden Zaman’ın övgüsüne yürekten katılıyoruz.

Erden Zaman, Tarsus’ta  ERZA  Tarım Ürünleri’nin sahibi, yaş sebze ve meyve toptan ticaretinin yanı sıra Yeşiltepe beldesinde de bir süre belediye başkanlığı da yapmış bir narenciye üreticisi, modern tarım sevdalısı. Bu yıl ki  festival etkinliğinin yararı çok büyük olacağını belirten Erden Zaman , ”Ülkemiz insanları çalışkandır, üretimde de iddialıdır,işini çok iyi bilir. Modern tarımın ana toprağı  Çukurova’dır, narenciyenin  büyük potansiyeli  ile ülke ekonomisine katma  değer katarak ihracatta Mersin’in haklı yerini almasından büyük mutluluk duyuyorum”  sözleriyle içimizi ısıttı.

Şimdi yeniden narinciye destanının yeni şarkıları bestelenecek,Mersin Narenciye Festivali’ni çok özledi. Heyecanı sarıyor tüm Mersin’i.

Festival İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir'e sonsuz teşekkürler,Festivale destek olan kurum ve kuruluşlara verdikleri destek için bu kent müteşekkirdir,minnettardır.

   Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA