DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 21-05-2018 21:25

Mersin’de Listelere Tepki

24 Hairan Seçimlerine sayılı günler kala Partiler aday listelerini bugün akşam saat 17.00'de YSK'ya verdi.

Mersin’de Partiler 24 Haziaran seçimlerinde adaylarını belirlerken pek çok dengeyi tuturmanın derdine düşünce,ortaya çıkan listeler hoşnutsuzlukları da beraberinde getirdi.

Gün içinde özellikle CHP adayları ile ilgili sabahtan akşama kadar spekülasyonların  ardı arkası kesilmedi.CHP İl Yönetimi ve 11 ilçe yönetimi Genel Merkez’e istifalarını verdiği Ulusal kanallara da düştü.İl Başkanından yalanlamalar geldi.İki kadın adayın seçileceği sırada yer bulması kadınları biraz da olsa mutlu etti.Diğer kadın adaylar hemcinslerine destek açıklamalarında bulundu.

CHP’nin Mersin adaylarıını partililer ve vatandaşlar  olumlu değerlendirmelerde bulunurken,son anda yapılan değişiklik Mehmet Saydan’ın 5. Sıraya konmasıyla bazı kaygıların giderildiği biçiminde değerlendirildi ;Alevi tabanına yönelik adayların  listede yer almaması CHP’de sıkıntı yarattı.Fikri Sağlar ve Serdal Kuyucuoğlu, listelerde yer verilemesi Fikri Sağları kızdırırken,24 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu bu nedenle CHP için tüm hızlarıyla çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirirken,Sağlar,Genel Merkez kendisiyle ilgili  kararına ateş püskürdü.

AK Parti’in ilk sırasında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın ilk sırada yer alması memnuniyetle karşılanırken,Hacı Özkan’ın Listede yer bulması sürpriz olarak değerlendirilirken,genç adayların yer alması olumlu karşılandı.

İYİ Parti’nin listesi merakla beklenirken beklenen adlar listede yer bulmadığı gözlendi. Behiç Çelik ilk sırada yer alırken daha çok kadın adaylarının listede yer alması beklenirken, liste  hayal kırıklığı yarattı.Genç adaylar yine unutulduğuna şahit olduk.

HDP’de ilk sırada yer alan Fatma Kurtulan ile Rıdvan Turan HDP’in gönlünden geçen adaylardı.

MHP,Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’a büyük bir karşılama gerçekleşirken Baki Şimşek’in yeniden aday gösterilmesi olumlu karşılandı.Listelerde yeni adaylar yer buldu.

Mersin'de adaylarını belirlerken  partiler listelerine kentin soyo-ekonomik,kültürel,siyasal yapılarını göz önünde tutarak  oluşturmanın gayretini gösterirler.Birinci bölge pek söz edilmez ancak,ikinci bölge ,köprünün öte yanında kimler aday gösterilirse iyi olur.

Her seçimde aynı kaygı yaşanırAleviler yeterince listede yer aldı mı.Tarsus gerçeği göz önünde tutuldu mu? Kürt seçmenlerinin gönlnü alacak adaylar doğru seçildi mi.Araplar listelere hakim mi?Tüm bu gerçekler Mersin gerçeği,Mersin, Türkiye'nin tüm gerçeklerinin barındığı,dengelerin göz ardı edilmemesi gereken ender kentlerinden.Toplumsal ve sosyal yapısıyla farklılık gösteren kenti.Bu dengeleri  Ak Parti ve CHP en iyi biçimde tutturmak zorunda.

Gerçekten liste oluşturmak bu kentte zor iş.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA