DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 07-04-2019 11:58

Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya

Adana sokakları caddeleri,baharın tüm renkleriyle karnavalı karşılıyor.Adana'da, 7.si düzenlenen  Portakal Çiçeği Karnavalı,sokaklara taşınırken,sokaklar insan kaynıyor.

Sokak ve caddelere  kurulan yiyecek içecek stantları, aklınıza ne gelirse satılıyor.Sokak şarkıcılarıyla halaya durmuş genci yaşlısı,,Davul-zurna ortalığı inim inim inletirken,küçük davulcunun resitali parmak ısırtıyor.

Sokakları kebap,kebapları Adana;sıra sıra   kurulmuş kentin markaları seyyar olmuş,toz duman kebap tezgahları, dürümler,lokmalar mini msalarda konuklarını karşılıyor.

Adana yürüyor,konuklar yürüyor,rengarenk giysilerle kadınlarımız,gençlerimiz,kentin bürokrasisi,sanayicisi,esnafı,iş adamı,öğretmeni,muhasebecisi,kortej tutmuş yürüyor.

Karnaval  kortej yürüyüşü  bando eşliğinde Adana’yı dalga dalga  sarıyor.

 

Adana'da günlerdir  karnavala hazırlandı.  Portakal Çiçeği Karnavalı'na çevre il ve ilçelerin trenlerle,otobüslerle,özel araçlarıyla koşar adım geliyor. Adana kucaklıyor,Adana gülümseyerek karşılıyor.

Çok uzak kentlerden uçaklarla gelenler oluyor.Otel,Motel,Pansiyonlar ağzına kadar doluÇevre il ve ilçelerde konaklayanlar olduğu söyleniyor. Mersin’den tarife dış DDYı ek TREN seferleri düzenlemiş  vagon vagon  festival alanlarına insan  taşıyor.Trenler ana baba günü.

Nisan'da Adana karnavalın bu yıl ki  teması.,Adana'da Nisan,farklı bir güzellik yaşıyor; portakal çiçeklerinin kokusunda insanlar ,sokaklara neşe yağıyor.

.Resmi programlara göre 100'ün üstünde gösteri ve etkinlik var; gelenler baharın ve karnavalın tadını çıkarıyor.

3 Nisanda başlayan karnaval, sokak sokaklara taşmış,her yer rengarenk sokak ve caddelere kurulan stantlar sıcakkanlı Çukurova insanının emeklerini sergilerken,adım başı portakal çiçeklerinden yapılan taçlar kadınların saçlarını süslüyor.Yöresel lezzetler küçük tezgahlarda konuklarını karşılarken,turşular,tatlılar,çağlalar,şalgam ,sıkma ve börekler,gözlemeler,çiğ köfteler,portakal suyu,limonatalar tap taze.Cadde ve sokakların başında kurulan konser sahnelerinden müzik yükseliyor.

Her yer karnaval alanı,her yerde dans var,her yer konser alanı,Halay var,gösteri var,sevinç var.mutluluk taşıyor insan yüzleri.Kadınların karnavala özgü giysileriyle dikkat çekerken,Adana konuklarına misafirperverliklerini sunuyor.Söyleşiler,halk koşuları,moda gösterileri,koşular,özellikle portakalla üretilen ürünler,lezzetler her yer Adana,her yer portakal koyuyor.Adana'da kebap yemenin tadı bir başka güzel.

Sokaklarında şarkılar,coşku akıp gidiyor...

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA