DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 05-07-2020 23:06

BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ

Boğaziçi, Mandalya  Körfezi’nin kucağında sakin,sessiz, dingin bir yaşamın sürdüğü şirin bir balıkçı köyü , huzuru arayanların dost insanların gizli cenneti.

Boğaziçi’ne ulaşmak çok kolay,Milas’a 28, Bodruma 30 km olan bu şirin belde tarihi,doğal güzellikleriyle görenleri şaşırtan gizli mabet.

Milas’tan Bodrum’a giderken  yolun üstünden birkaç km uzakta. Anayoldan sağa sapınca körfezi ikiye bölen ince uzun bir yol sizi karşılar. Sağınız solunuz deniz.Bu yol Boğaziçi Köyü’nde yapılan yazlık sitelerin hafriyatlarıyla  doldurulduğu söyleniyor. Yolun altına yerleştirilen künklerle körfezin denizle bağlantısı sürüyor.

Körfezden geçerken  beklediğimiz flamingoları , kuğuları göremedik,bu mevsimde yaban ördeklerine de rastlamadık. Bargilya Antik kentin yakınından geçerek Boğaziçi Köyü’ne varıyorsunuz. Sağdaki parkta Atatürk, ata binmiş sizi karşılıyor.

Muhteşem Mandalya Körfezi’nin güzelliğiyle büyülenirken kıyıda birkaç balıkçı  restaurantı, iskelede bekleyen balıkçı tekneleri meydandaki çay bahçesi sizi bekliyor.

Köyün meydanında PTT, hemen yakınında Boğaziçi İlköğretim Okulu. Pazar günleri okul bahçesinde yörenin insanlarının ürettiği organik ürünlerin satıldığı Pazar yeri. Pazarda ne ararsan var, son derece saygılı,sakin, bilge insanlar ürünlerini büyükşehirlerdeki gürültüden uzak. Pazardaki satıcıların çoğu kadın, aynı zamanda iyi eğitimli insanlar. Çoğu  bu Pazar işini  yaşamlarına renk katsın diye yaptıklarını öğreniyoruz.

Köyün meydanında iskelede körfezde turist taşıyan tekneler  turizm mevsiminin açılmasını beklerken, balıkçılar balıklarını öğlene kalmadan bitirmişler bile.

Köyün içindeki iki restaurantın birinde akşam yemeği yiyoruz. Çipura harika, kalamar da. Akdeniz’e özgü salata istiyoruz kırmadan getiriyorlar. Mezeler çok taze ve leziz. Denizle iç içesiniz.Bir yanda deniz, yanı başında masalar, karşıki masadan sizi selamlayan insanlar. Günün ilerleyen saatlerinde kısık  sesle söylenen şarkılara eşlik ediyoruz.

Birkaç gün sonra öğle yemeğine geldiğimizde levreğin tadına doyamadık. Karides de mükemmeldi.

Köyün içinde  yürüyüş mesafesindeki Belediye Plajı harika. İnsanlarda inanılmaz bir huzur var,plajda güneşleyenler sizleri selamlıyor. Plajlar kalabalık değil. Kumsalı güzel.

Boğziçi Köyü, yüzlerce yazlık sitenin yer aldığı bir köy. Gerçek anlamla Mandalya Körfezi, koyları  yazlık sitelerin istilasına uğramış. Beyaz badanalı Dubleks villaları cennetin bağrında yara, her yerde göze çarpıyor.

Boğaziçi Köyü’nün İlk kurulan sitelerinden  Mini Kent Sitesi körfezin koynunda bir gizli cennet.Akşamları eko sistemin esintisinde buz gibi.Bahçeden organik sebze toplamanın ayrı bir tadı var.

Mini  Kent’in paljına dik bir yokuşun ardında masmavi. Muhteşem görünüşünü izleyerek ,zeytin ağaçlarının gölgesinde merdivenlerden plaja iniyorsunuz. Yemyeşil  doğanın koynunda  huzur içinde insanlar, plajın ve denizin tadını çıkarıyor. Minik kafesinde soğuk içecekler, patates kızartmasıyla  ünlü yapmış. Sıcak çay keyfine diyecek yok.

Boğaziçi Köyü Mandalya körfezi’nde büyük bir yerleşim alanı.Birden çok koyuyla, mahallesiyle dikkat çekiyor.Lüks sitelerle küçük koylar  talan edilmiş. El atılmadık  koy yok.

 Tepedeki  kafe’den Egenin güzelliğine şahit oluyorsunuz. Deniz ayaklarınızın altında. Karşıda Yılan Adası , adanın koyunda balıkçı tekneler, balık çiftlikleri az da olsa, göze çarpıyor.

Akşamları çok sessiz, dalgaların sesinde kendinizi dinliyorsunuz. Dingin , sihir içinde.  Ege’in serin esintilerinde kendinizi bırakın. Dost sohpetleri başlamış çoktan.

Boğaziçi Köyü’nde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak marketler var.Her şeyi bulabilirsiniz.

Köye Milas’tan ve Bodrum’dan ulaşımı sağlayan köy dolmuşları var.Belirli saatlerde hizmet veriyor.

Günü Boğaziçi’nde akşamı Bodrum’da yaşayabileceğiniz en ideal yerleşim yeri, sığınılacak liman.

Bu şirin Balıkçı köyüBodrum’un gürültüsünden, kalabalığından kaçanların uğrak yeri. Balık restaurantları balık çeşitleriyle ünlü olduğu kadar fiyatlarıyla da çok cazip.

Bargilya Antik Kenti, kaderine terk edilmiş. Herkes biliyor ama ilgi çekmiyor. Bugüne  değin ciddi bir kazı çalışması yapılmamış. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve yerel yöneticilerin sahip çıkması bekleniyor.

Barbilya Anti Kenti, define avcılarının saldırısında talan edilmiş, çalıların ve doğanın koynunda yeniden keşfedilmeyi bekliyor. M.Ö Binli yıllara dayanan tarihinde Lidyalıların,Romalıların izlerini rastlayabilirsiniz.

Akşamları karşıdan Güvercinlik’in ışıkları, balığa çıkan balıkçıların motor sesleri,denizden gelen serin esintiler  sizleri farklı bir dünyaya sürüklüyor.

Bu küçük balıkçı köyü Boğaziçi, gözlerden uzak  tatilin en güzel adresi. Geçerken uğayın.Seveceksiniz.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA