DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 01-07-2017 07:48

Mersin’i Yeniden Okumak

Mersin'de bir bayram daha böyle geçerken Sokağın sesi sertleşiyor,acıtıyor,

 

Sokağın sesi neleri dillendirir az çok hepimiz  biliriz; sokak hep ezberleri bozar.

Sokak Sabırlı mıdır? Yürekten istekli midir? İsteklerinin sonuna kadar takipçisi olma bilincini taşır mı? Çözüm üretir mi? Bilemeyiz.Bu halkın sağı solu belli olmaz denir.

Caddeleri,sokakları günün her saatinde telaşlıdır

Mersin.Sabahları akşamları eziyet çeker aşırı sıcaklar altında caddeler sokaklar.

Kent her yerden göç alır,her kentten insan taşınır.Suriyelilerin istilasına uğrar.

Karışıktır,aklı da,kendi de.

Köy Bile olamadan kent olmuş; ha bire  büyür.

Tarihi,kültürü,yaşam biçimi belirgin çizgi tutturamadan salar kendini kıyıdan Toroslar’a,

Bazan kıyıya vurur kendini,uzar gider Tarsus’a,Erdemli’ye ulaşır. Ne caddeleri cadde, ne sokakları sokak..

Şimdi yeni imar planı hazırlandı,onaylandı,beklemede , Mersin plan milan işlemez,birileri için şekillenir,bekleyip göreceğiz.

 “Kentsel dönüşüm” başlıyor mu acaba; olursa ne olur,yoksa bu da bir aldatmaca mı,Korku salar kentsel dönüşüm mahallelİYİ düşündürür,,yerinden edilme korkusuna kapılır.Bir güvensizliğe boğulur,ne söylense kar etmez.Uygulayıcılar da pek güven verebilecek kadar samimi mi,istekli mi bu da belli değil.Bu iş iştah kabartıcı,pasta büyük,rakamlar hayale bile gelmeyecek kadar bol sıfırlı.Kent için mi yapılıyor gerçekten? İnandırmalıyız insanları. Nasıl olur bilemem; devir o devir değil “babana bile güvenme” derler. Korkutulur dururuz.

Tarihin izlerine bakabilsek; uygarlığın kesişme noktasındayız.İlk çağdan bu güne bu bereketli topraklarda sıra dışı yaşamın en güzeline tanık oluruz.Tarihin ayak izleri,deniz doğa, toprak,bereket,hayat. Kızkalesi’nden Kanlıdivane’sine, Narlıkuyu’sunda,Anamur’una ,uygarlıklar beşiği Tarsus, bir sürü yerleşke.İnsan kokan,tarih kokan, kültür kokan,ılgıt ılgıt mersin kokan,Toroslardan koşup gelen Aksu,Müftü Deresi,Berdan Çayı. 

Kilikya’da ne  kentler kurulmuş,nasıl işlemişler toprağı, nakış işler gibi,yolları,köprüleri,evleri,hamamları,mabetleriyle,su yollarıyla kültürüyle kucaklanmış bu topraklar.Sahiplenmişler her değeri.Zeytin ağaçları ,bahçeleriyle narenciyesiyle,bereketli topraklarında bir zamanlar  pamuk yetişirdi,pomuk ovasıydı,beyazlar yağardı, Hep yeni gelenleri kucaklayan, koynunda büyüten Mersin,Mersin.

Denizzleri de kurudu,o güzelim balıklar da çekilip gitti,kökünü mü kuruttuk nedir?Balıkçılar çarşısı da sessiz,kan ağlar.

Köy olmadan, ad büyüyen,adlandırılan,adından vaz geçilen Mersinim.Böyle sancılı bir doğum yaşar, Bu mücevher keşfedilir edilmez istilaya uğrarmış,basiretsiz ellerde böyle talan edilmiş.

Plansız, horat; tarımd a,sanayi de,turizm de kaderine razı  gelişir,fettan bir kadın gibi.Limana el atılr .gelişmeye başlar.Lojistik köy bilmecesi dokuz bilinmeyenli denklem.MTOSB Otoban bağlantısı daha çözülemedi.Uluslararası Çukurova Havalanı yeniden ihale edildi,Bölgesel Havaalanı yolunda Çukurovanın tek hayali şimdi.

Hayaller bazan gerçekleşiyor Alzheimer Derneği Mersin Şubesi,Mersin'in iş-saanat-bürokrasisi-odaları-belediyeleri,STK'ların büyük desteğiyle yüreklerini bir araya getirip,yüreklerini birleştirerekbir gönüllüler ordusu yarattı.Güşler birleştirldi ortak bir projede umutlar bir araya geldi.Aynur Özge'nin orkestrasında Mersin korosu muhteşem bir eser yarattı.Mersin bu kez yılmadı,Yenişehir'de emsalsiz bir eser yükseliyor: Yaşlı Yaşam Merkezi (Yaşlı Bakım Merkezi) hastalarına kapılarını açtı.Bir kent müzesi de burada hizmete girdi.

.Bazı plansızlıklar sürüp giderken bile baş ıbozukluğun planı tıkır tıkır  işliyor.

Çukurova ana toprak,Bereketli topraktır burası,tanrı öyle yazmış yazgısını,.Dünyaya açılan mücevherdir limanı,gelenleri,gidenleri taşır,neler taşır bilmezsiniz.

.Mersin vefazsızların  aşkı,aşk ve ihanetin şehri..

Turizm,Tarım,Ticaret bu alanda her türlü sektör  tam gaz yayılıyor.,

Mersin’e  öyle bir sahip çıkılıyor ki kapanın elinde kalıyor.

.Kentin her alanı yağmalanır; geleceği de talan ediliyor.Her yeri  yeni gelen yağmacılara teslim  Mersin’im.

Master planlar, yeni platforumlar,dosyalar dolusu projeler,tanıtım kampanyaları,dünya turları,sergiler,dünya turları,fuarlar,istişare toplantıları ve sempozyumlar,sözde afaki projeler.

Lafla peynir gemisi burada  yürüyor.
Durup bir solukta dünü okumak lazım.Dünkü tabloya bakmalı,,elimize fırçayı alıp boyamalı,çarpıklıkları çizmeli, kenti yeniden okumalı.

.Bize  Mersin’i, anlat,  Mersin’in acı çektiğini anla.

Bize Mersin'i sevmeyi anlat.

Mersin'in ekmeğini yiyeceksen Mersin’in kılıcını kullanacaksın.

Acı bir tablodan muhteşem bir tablo yaratan dünya sanatçısı  Ahmet Yeşil'in tuvaline düşenle avunmalıyız.Dünya bizi Yeşil ile tanıyor.

.Bu tabloda biz de varız demek için var olanana değer katalım yeter.

Mezitli,Çamlıbel Suriyelilerin işgali altında Gelincik Tepesi Yamaç Paraşütçülerinin elinden alındı, imara mı açılıyor.Taşucu Limanı,Seka Kağıt Fabikası arsası elden gitmek üzere,tersane yapılacak deniliyor,Taşeli ayakta.,HES yapılacak diyorlar. Mersin Ayakta,Büyükeceli Akkuyu'nun pençesinde hızla yapımı sürüyor.

Mersin'in caddelerindeki trafik karmaşası hak getire.Mersin'in Doğu girişi köprü yapımından  kapalı,köprü yapımı ne zaman bitecek belli değil.Şehre girmek bu yoldan tam bir işgence. 

Mersin İdman Yurdu'nu düşürdük alt lige.Mersin'in tek markası MİY hızla amatör kümeye  gidiyor,

Sıcaklar bayıltacak gibi Aman dikkat çöl sıcaklarına,sokaklar caddeler boşaldı.

Antalya - Mersin Karayolu'nda tüneller bir bir açılırken soluk alıyoruz,Mersin'in kötü kaderine  tünelin sonundaaki ışık gülümsüyor.

Üniversitelerimiz yeni mezunlarını verdi,Başarılarıyla gururlandık.Daha bir  umutluyuz.

Vali Özdemir Çakacak'ı  hep birlikte  Eskişehir'e uğurladık.

Temmuza da girdik böylece.

Geleceği yağmacıların eline teslim etmeden gözümüzü açmalıyız,elimizdeki mücevheri hünerli ellerde yeniden şekillendirip biçimlendirme zamanı  .Aman dikkat.başka Mersin yok.

.Bu sevdalı şehir öpülmek istiyor.

Salih Pala
Mersin Kent Haber

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA