DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 31-08-2016 19:36

Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü

 

Dağ bayır marşlarla karşılıyor büyük yürüyüşün öncülerini.

Kocatepe’de Başkomutanla Büyük Taaruzu  Yaşamak

Günlerden 26 Ağustos 2016 Cuma akşam 21.30 Kocatepe.Dağ bayır marşlarla karşılıyor büyük yürüyüşün öncülerini.

Kocatepe’de Başkomutan’ın  94 yıl önce “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir” komutunun verildiği yerdeyiz.Zafer Yürüyüşü sürmekte.94 yıl öncenin ruhu bugece kalplerde yeniden atmakta.Binlerce insan ülkenin her yerinden Kocatepe’ye akıyor.Mustafa Kemal’e koşuyor.Kocatepe selamlıyor yeniden,yeniden.Tüm gece şimşekler çakıyor,yağmur çiseliyor,yanaklardan düşen gözyaşları değil…

Yıl 26 Ağustos 1922,kazanlar kurulmuş sıcak çorbalar dağıtıyor,ardından buz gibi hoşaf.Hafiften yağmur çiseliyor.Kahramanlık türküleri gökyüzünü  sarsıyor. Aşık Mahsun-i Şerif özlem kokan türküsü dört bir yana sesleniyor.

Sana Hasret Sana Vurgun Gönlümüz
Neredesin Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost
Bu Gemi Bu Karadeniz
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Ararım İzini Dolmabahçeden
Bir Daha Dönmezmi Bu Yola Giden
Nerde Nerde Nerdesin Dost
İçimde Sen ,Gözümde Sen
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Kurban Olam Yürüdüğün Yollara
Kara Peçe Yakışmıyor Kullara
Nerde Nerde Nerdesin Dost
Uyan Bak Bizim Hallara
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Bulutlar Terinden, Dağlar Kokundan
Sarhoştur Sevdiğim Mahsuni Bundan
Nerde Nerde Nerdesin Dost
Bir Daha Gel, Gel Samsundan
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

 

Kadınlar,kızanlar….Yaşlı kadınlar ,dedeler,torunlar,gecenin bu puslu vaktinde Afyon’dan yola çıkan yürüyüşe katılan korteji bekliyor.

Havaya inat daha bir sarmalıyor geceye sinen Gazi Mustafa Kemal’in asil ruhu,içine akıyor,tüylerin ürperiyor. Hava iyice bozuyor.Kocatepe’ye sıklaşan adımlarla yaklaşırken,nefesler tutulmuş zirveden Afyon Ovası ışıklar altında göz kırpıyor.

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir” sesleri  çınlıyor kulaklarda.Başkomutan dimdik ayakta,her biri Mustafa Kemal gibi hazır bekliyor.Şimşekler çarpıyor,gecenin son anları,ayaz kesiyor yüzleri.Dalgalanıyor Albayrak,Nazı Hiket’in “Davet”  şiiri düşüyor dudaklara….

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

                        bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benziyen toprak,

                        bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

                        bu dâvet bizim....

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

                        bu hasret bizim...

Kocatepe’de bırakıyoruz yürekleri. Yağmur yağıyor.Islanmıyorsun.Yağmur yürekleri yılıyor.Yağmur Kurtuluş Savaşı’nın sessiz türküsünde uğurluyor gecenin konuklarını.Onurlu,gururlu ayrılıyoruz.Ardımızda Kocatepe heybetli,mağrur,parıldıyor, başı dumanlı.

 “Dağ Başını Duman Almış” türküleri eşliğinde  toplanma bölgesine inerken yüzlerce yurttaşla karşılanıyoruz yol boyu.Akın akın zirveye koşuyor.

Şafak sökmek üzere. Askerler sıcak günün çorbasını güler yüzleriyle dağıtıyor.Şırnak’tan Kars2tan,Samsun’dan Denizli’den gelmiş askerlerimiz.Kadınlar evlatlarına sarılır gibi kucaklaşıyor.Hatıra fotoğrafları  çektiriyor.   Hoşaflar kaselerden içiliyor; yeniden,yeniden.

Adları hafızalara kazanıyor.Dağ taş 1922’nin asker kıyafetleri giymiş erlerimiz.Sıcacık yürekleriyle sarıyor sarmalıyor,gelenleri sessizce uğurluyor.

Kocatepe’de 26 Ağustosu yaşamak.Mustafa Kemal’i anlamak.Bağımsızlığa giden yolun başlangıcı burada ateşlendi fitili.Buradan Afyon Ovası geçildi,ta ki Ege’ye,İzmir’e….

Minnetle, saygıyla,ruhunuz şâd olsun Aziz Mustafa Kemal,Aziz Şehitlerimiz,Aziz Gazilerimize binlerce selam olsun.

Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü'nünde Mersin Gazeteciler Cemiyeti,Mersin STK'larından Babil Lions Külübü üyeleri de yer aldı

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Yaşa(ma)k ZamaN
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA