DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Salih A. Pala
Salih A. Pala
Giriş Tarihi : 25-07-2016 22:54

ZamaN

Yarışılması en zor olan.
Oysa hep zamanla yarışıyoruz; bir dakika sonrası bile bilinmezken.
Tüm enerjimizi bu anlara odaklamış, anı yaşayabilme.
Bir ömrü bir ana sığdırabilme…şiirdeki eksik dizeyi yerine koyabilme- bir ömür kadar kısa .
Şimdi ne olacak ?
Şimdiye ne zaman gelindi, sıralanmış sorular, sorgulamalar. Ellini aç ve bak ne kalmış.
Yaşamın anlarına anlamlı kaç iz var *? İzini sürüp gittiğin yollardan ve çıkmaz sokaklara kadar.
Ve sabah oldu,Beyaz bir gök çizgisinde hayal meyal görüntülere mavi eklenmeye çalışan bir ressam.
Sonra kızıllığın ortasına çekilen kalın bir alın karası,silinmeyen-kara baht- ne yapsan ne etsen ülkenin kaderi gibi-her şeyden etkilenen.Güzel günler gelecek (!)
Zaman akıp giderken tüketilen yaşam mı,yaşanılmayan mı* Yaşanacaklara olan umut var mı? Her şey engel,onu tamamlayan en güzel her şey de engel.Kör müyüz * Bilgece hemen tanımlanan her gerçek, aslında kendi gerçeklerimizden kaçış mı * Ne kadar tüketiyoruz; filizlenen umutları,haykırmak nafile mi ? Uzattın artık yeter nasıl eski boyalı- içi boş dünyaya dönmek-gömülmek- bir uyanıversek.
Zaman hızla geçiyor,
Zaman azgın bahar seli,dişleri keskin, öğütüyor güzel olan her şeyi.Ah ne çok içe akan sıkıntılar,asıl olandan kaçarak, yenebileceğimiz ne varsa öteledik.Bile bile yalnızlaşıyor,içinde-öyküsü olmayan- öyküsüz, hikayeler yaratan yaşamlar.
Zaman,ne kadar kısa , ne kadar çok öyküm var,öykünmeden yazılmış, sır olmayan-öyküleri içine kazınan,daha nicelerine açık, ama kapalı koskoca kapı.
Zaman aralığı arası; tekmelersen açılan kapı;içine bir fanus gibi kapandığın soluksuz yaşam, birden  fırlatıyor çok uzağa,korku yenildi,zaman, anlara yenik düştü. Korku maviye yenildi,umut uzaklardan ansızın dikilir karşına;düne ait tüm çizgileri elinin tersiyle silerek zamana bıraktığı her şeyi, ne topladıysa kucağına alıp ten içine sinen kokusuna büründü, bembeyaz narin,inatçı benzersiz bir çiçek.
Şimdiye bakma zamanı.
Zaman şimdi işte.
Hep,kaçtığımız gerçek, kapımızı çalan zaman.korkunun ezmesine izin yok.Korkma.
Sakladığın tek gerçek kendin,kaçamazsın,kaçmayacaksın;
Ne olacaksa sıkıştırıver gitsin .-sen ve zaman-ne olursa- yaşadım dersin.
Zaman sana en güzel armağan;
Armağan olsun zaman..

Salih Pala
19 Ağustos 2011
MERSİN KENT HABER
Pala5728@hotmail.com

Salih A. Pala

Salih A. Pala

DİĞER YAZILARI İVRİZ Çocukları ZAMAN ZAMAN İÇİNDE Bir Zamanlar İlham Vermişti Florida Maimi Kazan ve Ahmet Yeşil Ahmet Yeşil İle Miami Tataristan Mersin Yeni Yıl Söyleşisi İyiliğin Yazılmamış Bir Öyküsü Tam Kapanma Güncesi GÖBEKLİTEPE, SONSUZ BAHAR Ahmet Ümit Aloğlu, Nazım'ın Şiirinin Biçimsel Özellikleri Üstüne Bir Deneme Kitabını Yayınlandı BİZE KIRMIZI KART AŞISI Kasiyer Kadın, Kadına Şiddette Göz Yummadı BOĞAZİÇİ, BODRUM’UN BALIKÇI ŞİRİN KÖYÜ ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ Mersin Bir Nisan Şakası Yaşamın Anlamını Keşfetmek Mersin'de Üç Sevdalı Sevdanız Mersin Olmalı MERSİN Bayramda Mersin Sahilleri Çifte Bayram Yaptı Belki de Bir Bayram Yaşıyoruz GÖBEKLİTEPE HARRAN,HARRAN GÖBEKLİTEPE Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği Narenciye Festivali Mersin'e Nimettir GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU Şimdi Ne Olacak /Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale) ÖZLEDİM / Salih A. Pala Şiiri Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı Yeniyıl Dünyamıza Yeni Bir Umut Olsun Mersin Acısıyla Tatlısıyla 2017 Dünyanın En Kötü Seçimleri Bir Mektup Okuyana /Salih A. Pala Müziğin Kalbinde Şaymana Varlık Nedenimiz/Salih A. Pala Mersin’i Yeniden Okumak Yaşama Bir Gülümseme YETER ARTIK ! Salih Pala Yaşamın Öyküsü Ne Mersin sevdanızı ; GÖSTERİN Mersin’de Yaşananlar ve Sel Felaketi Hayat İki Kişiliktir Mersin'i Yaşayabilmek Mersin’de Sanatı Tartışmak Bayramı Sevgiyle Kutlamak Mersin'den Afyon Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü Yaşa(ma)k
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA